Domov
/
/
5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred prvým kurzom plávania

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred prvým kurzom plávania

Zdieľať článok:

Chystáte sa prvýkrát na kurz plávania či vôbec do bazéna? Určite máte otázky. Rozumieme, že môžete pociťovať neistotu, voda totiž vie byť nevyspytateľným živlom. Avšak ak sa na vstup do bazéna patrične pripravíte, nič vám nehrozí. Práve naopak, objavíte perfektný spôsob zveľaďovania svojho tela a zlepšenia nálady. 

Ak si chcete začiatok zjednodušiť a dosahovať citeľný progres, zapíšte sa na jeden z našich kurzov plávania v Bratislave. Tešíme sa na vás. 

1. Čo si mám vziať?

Prvou vec, ktorú musíte urobiť, je pripraviť si pred kurzom plávania všetko potrebné:

  •  plavky,
  •  plavecká čiapka,
  •  okuliare,
  •  sandále alebo šľapky,
  •  fľaša na vodu.

Ide o nevyhnutný základ, ktorý musí mať každý plavec – začiatočník či pokročilý. Ostatné pomôcky na plávanie vám radi poskytneme. 

2. Akú hĺbku bazéna mám očakávať?

Nie všetky bazény majú rovnaký tvar alebo veľkosť. Vo všeobecnosti však platí, že väčšina krytých bazénov má plytký koniec s hĺbkou zhruba 1,20 m a hlboký vyše 2 metrov. Opakujeme však, že nejde o univerzálne platné hodnoty.

Existujú bazény s rôznym vyspádovaním dna:

  • s rovnako hlbokým dnom po celej dĺžke a šírke,
  • so šikmým dnom, takže voda je na jednom konci plytšia a postupne sa prehlbuje smerom k druhému koncu,
  • s najhlbšou vodou uprostred a plytšou na koncoch.

Hĺbka býva spravidla uvedená na stene plavárne či v blízkosti bazéna, no v prípade pochybností sa môžete vždy pred vstupom do vody opýtať plavčíka či vedúceho kurzu

3. Ako sa nepošmyknúť v okolí bazéna?

Beh po okrajoch bazéna je najrýchlejším spôsobom, ako prísť k úrazu. Cez jeho okraje sa totiž prelieva voda a to spôsobuje zvýšenú šmykľavosť. Odreté kolená sú tým ľahším príkladom zranenia, môže však dôjsť k oveľa vážnejším úrazom. V okolí bazéna teda v žiadnom prípade nebehajte.

Dôležitý je tiež správny typ obuvi. Majte obuté šľapky, ktoré majú podrážku s vyššou priľnavosťou, prípadne špeciálnou protišmykovou povrchovou úpravou.

4. Ako vchádzať do bazéna?

Do bazéna na prvýkrát vstupujte tak, že sa oboma rukami pridržíte zábradlia a zostupujete schodík po schodíku, chrbtom k vode. Na plytšom konci môžete, ak sa odvážite, opatrne vstúpiť aj cez okraj tak, že si najprv sadnete na zem a do vody sa postupne spustíte. 

Niektoré bazény majú schody do bazéna pod vodou, ktoré začínajú na úrovni dlažby. Aj vtedy odporúčame pridržiavať sa zábradlia.

V žiadnom prípade do vody neskáčte. A to ani vtedy, keď už veríte svojim plaveckým schopnostiam. Skákať do vody môžete iba pri súťažných štartoch z mostíka. 

5. Čo nerobiť v okolí bazéna?

Už sme spomenuli, že by ste v okolí bazéna nemali bežať. Okrem toho pri vode nejedzte a pite iba čistú vodu. Berte ohľad na ostatných. Samozrejmosťou je, že k bazénu nenosíte žiadnu elektroniku.

Najlepší spôsob, ako prekonať počiatočnú neistotu, je zapísať sa na kurz plávania a urobiť tak pod dozorom odborníka. Verte nám, strach opadne už krátko po prvých záberoch vo vode. 

Zdieľať článok:
2017 © swim4fit | Created by high5.sk