Hydroterapia – plávanie ako súčasť liečby či rehabilitácie

Medzi spomínanými výhodami plávania často dominujú utužovanie kardiovaskulárneho zdravia, zlepšenie kondičky a pocit duševnej pohody. Okrem týchto benefitov je však pobyt vode – hydroterapia – aj silným nástrojom v procese liečby a rehabilitácii po zraneniach. Navyše, ak to robíte za dozoru odborníka, napríklad na kurze plávania pre dospelých, efekt je ešte znásobený.

 

V tomto článku sa ponoríme do dôvodov, prečo je plávanie obľúbeným odporúčaním lekárov a fyzioterapeutov s pacientmi po zranení.

 

Vhodnosť hydroterapie pri rehabilitácii

1. Voda znižuje nápor na kĺby

 

Predstavte si, že denno-denne nesiete ťažký batoh. Každým krokom vyvíjate tlak na kĺby a svaly. Časom sa značne opotrebujú. Teraz si predstavte, že skočíte do vody a tento batoh je odrazu oveľa, oveľa ľahší. O poznanie sa tak zmenší aj náklad na našej opornej sústave.

Nadnášavá schopnosť vody znižuje tlak na naše kĺby. To je dôležité najmä pre tých, ktorí sa zotavujú zo zranenia kĺbov alebo ich operácie. Znamená to, že sa môžu pohybovať bez toho, aby na citlivé partie doliehala plná váha tela. 

Pri rehabilitácii je dôležitý aj pohyb, aby nedošlo k ochabnutiu svalstva a naša pohybová sústava sa pomaly, ale isto vrátila do zabehnutých koľají. Tento pohyb však musí byť premyslený a regulovaný. Voda je v tomto vaším priateľom, ak sa teda zotavujete po zranení, kurz plávania pre dospelých môže byť tým správnym riešením.

2. Odpor buduje silu

Skúšali ste niekedy chodiť alebo bežať pod vodou? Akiste ste si všimli odpor. Dokonca aj najjednoduchší pohyb vyžaduje väčšie úsilie, ako pri pohybe mimo vody. Svalom oslabeným zranením alebo nedostatkom používania pomáha tento jemný odpor pri obnove sily. Navyše ide o kontrolovaný odpor. Na rozdiel od silového tréningu, kde príliš veľká váha môže byť pri rehabilitácii kontraproduktívna, vo vode to máte pod kontrolou.  Plávanie a vo všeobecnosti hydroterapia sú teda efektívnym spôsobom, ako posilniť citlivé partie bez rizika preťaženia.

3. Hydrostatický tlak znižuje opuch

Všimli ste si niekedy, ako sa pokožka na vašich prstoch po chvíli v bazéne zošúverí a niekedy aj zmení farbu? Je to kvôli hydrostatickému tlaku, teda sile, ktorú voda vyvíja na vaše telo. 

Tento istý tlak môže pomôcť znížiť opuch v postihnutých oblastiach. Ak ste si napríklad vyvrtli členok, opuch je nielen bolestivý, ale bráni aj pri pohybe. Pri plávaní je naň vyvíjaný jemný tlak, čo pomáha odplaviť z postihnutej oblasti nadbytočnú tekutinu a urýchliť hojenie.

 

Tip: Kurz plávania pre dospelých – Aké má výhody?

 

4. Teplá voda a pohyb uvoľňujú svalstvo

Mnoho rehabilitačných centier používa bazény s teplejšou vodou. Nie je to len pre vaše pohodlie, má to význam aj v rámci hydroterapie. Teplá voda uvoľňuje napäté svaly, čo uľahčuje nielen pohyb, ale aj cirkuláciu krvi. Rovnaký efekt má plávanie vo všeobecnosti. Rozprúdi krv v tele, čo svalstvu prináša úľavu a zásobuje ho dôležitými živinami. Pre ľudí s bolesťami chrbta alebo svalovými kŕčmi ide o perfektný spôsob rehabilitácie a súčasť efektívnej liečby.

Príklad z praxe – kurz plávania pri rehabilitácii

Predstavme si Martina, ktorý sa vo voľnom čase rád venuje behu. Mal pád, v dôsledku čoho si natrhol predný skrížený väz v kolene – nočná mora pre akéhokoľvek športovca, aktívneho či rekreačného. Po nevyhnutnej operácii mu fyzioterapeut odporučil hydroterapiu. Martin sa teda zapísal na kurz plávania pre dospelých

Spočiatku bol skeptický. Môže bazén skutočne pomôcť a aspoň čiastočne nahradiť tréning na súši (ktorý mu už začínal chýbať) ? Akonáhle však vďaka odbornému prístupu trénera získal v bazéne sebavedomie, začal si to užívať. Nadnášavá schopnosť vody zmiernila tlak na jeho kolenný kĺb, čiže pri pohybe necítil žiadnu bolesť. 

Začal opatrnou chôdzou, postupne prešiel k rôznym cvikom nôh, drepom a nakoniec k samotnému plávaniu. Odpor vody mu pomaly ale isto pomohol obnoviť svalovú silu a prirodzený rozsah pohybu, ktorý mal po zranení značne obmedzený. O zopár mesiacov neskôr bol Martin nielen späť na bežeckej trati, ale zotavil sa oveľa skôr, než si myslel. A do bazéna sa odvtedy vždy rád vrátil. 

Kurz plávania dokáže pomôcť – stačí chcieť

Najlepšie urobíte, ak sa o výhodách kurzoch plávania a plávania všeobecne presvedčíte na vlastnej koži. Akékoľvek zranenie je nepríjemné, zasiahnuť však dokáže o to viac, ak patríte medzi aktívnych ľudí. Pohyb vám po čase začne chýbať. Už by ste aj chceli niečo robiť, no telo vás ešte nepustí. Plávanie je perfektným začiatkom. Pohyb vo vode je nenáročný, regulovaný a najmä pri ňom na vaše telo a postihnuté miesta nie je vyvíjaný priveľký tlak. 

Dôrazne však odporúčame začať s plávaním až po tom, čo vám dá zelenú buď ošetrujúci lekár, alebo fyzioterapeut. A aj potom urobíte dobre, ak budete plávať pod dozorom, napríklad na spomínanom kurze plávania

Fundovaný tréner totiž má s plaveckou rehabilitáciou v rámci liečby skúsenosti. Dokáže vám prispôsobiť tempo aj intenzitu, dokonca pripraviť aj samostatný tréningový plán. 

Ak ste sa našli v týchto riadkoch a pohyb vám už chýba, nasmerujte svoje kroky k nám. Liečivou silou vody vás dostaneme opäť do top formy a zranenie necháme len v spomienkach. 

 

 

Menu