Ako získať sebavedomie vo vode? Na kurze plávania!

Voda láka, ale vie v človeku vyvolať aj rešpekt. Zatiaľ čo niektorí z nás si bez námahy poradia aj s morskými vlnami, iní môžu pociťovať neistotu alebo dokonca až strach už pri vstupe do bazéna. Nejde o nič nezvyčajné, nie každý je rodeným plavcom. Dobrou správou však je, že sebavedomie vo vode si môžete vybudovať.

Jedným z najefektívnejších spôsobov je zapísať sa na kurz plávania. S kvalifikovaným trénerom si osvojite základy, ale aj pokročilú techniku. V bezpečnom prostredí a pod dozorom sa stanete naozaj lepším plavcom.

Pamätajte, na získanie sebadôvery vo vode nikdy nie je neskoro. Existujú aj kurzy plávania pre dospelých, nemusíte začínať ako dieťa. Bez ohľadu na to, či ste vodný “laik” alebo už máte nejaké skúsenosti, aj vy si môžete osvojiť niekoľko zásad, s ktorými si najbližšiu letnú dovolenku užijete o poznanie viac.

Spoznajte svojho nepriateľa

Aby sme dokázali efektívne prekonali akýkoľvek strach či obavy, je dôležité identifikovať ich korene. Úzkosť z vody často vyplýva z nedostatku priamej praktickej skúsenosti, alebo negatívneho zážitku z minulosti. Rozpoznaním týchto obáv robíte prvý krok k ich prekonaniu.

Pamätajte, nie ste na tejto ceste sami. Mnoho ďalších ľudí čelilo podobným obavám a prekonalo ich. Kurz plávania pre dospelých, pre deti, alebo pre pokročilých – vždy z toho niečo vyťažíte.

Individualizovaný prístup

Rozvime si myšlienku o vlastnom tempe.

Šikovný plavecký inštruktor dokáže prispôsobiť lekcie konkrétnym potrebám človeka. Tým, že sa zameria na vaše konkrétne silné stránky a slabiny, vie, kde je potrebné klásť dôraz. 

Niekto nemá problém s trávením času vo vode, ale netrúfa si ísť na miesta, kde necíti pod nohami dno. Iný má problém už pri vstupe do bazéna. Ďalší už má čo-to odplávané, ale nie je si úplne istý technikou. Všetko sú to legitímne dôvody na zapísanie sa na kurz plávania, ktorý má určite svoje výhody.

Pravidelnosť je nevyhnutná

Ako pri akejkoľvek inej zručnosti, aj pri plávaní je dôležitá konzistentnosť. Pravidelná účasť na hodinách a cvičenie aj mimo nich je zaručeným spôsobom budovania sebavedomia vo vode.

Nejde však iba o psychický aspekt. Pravidelné cvičenie pomáha telu vybudovať si svalovú pamäť, čiže správna technika plávania vám pôjde automaticky. S každým pohybom sa budete cítiť pohodlnejšie a sebavedomejšie.

Dôležitá je podpora prostredia

Kurz plávania, to nie je len spôsob, ako si osvojiť technické aspekty. Ide aj o komunitu. Pretože mať okolo seba ľudí, ktorí vás podporujú, má na budovanie sebavedomia vo vode obrovský vplyv.

Prítomnosť inštruktora vo vás vyvolá nielen pocit istoty, ale robí učenie sa a zdokonaľovanie príjemnejšími. S osvojením si správnej techniky plávania prichádza aj sebavedomie. Ani sa nenazdáte a vo vode budete ako odma.

Ešte raz: zapíšte sa na kurz plávania!

Už sme niečo naznačili, ale ide o fundamentálnu pravdu, ktorú nezaškodí zopakovať.

Plavecké lekcie sú naozaj fantastickým spôsobom, ako získať sebadôveru vo vode. Bez ohľadu na váš vek alebo úroveň zručností. Napríklad aj naši inštruktori sú vyškolení, aby vás učili vo vašom vlastnom tempe. Ak si sebavedomie vo vode ešte len začínate budovať, vedia to zohľadniť a pomôcť vám na tejto ceste.

Naučíte sa správnu techniku plávania, dýchanie a aj to, ako dbať na bezpečnosť. Či sa zapíšete na 

Ak sa zapíšte na kurz plávania dbajte na to, aby ste sa ho zúčastňovali pravidelne. Nielenže tak získate naozaj maximálnu hodnotu za svoje peniaze, ale iba takýmto spôsobom sa učíte naozaj efektívne.

Už ste sa zapísali na kurz plávania?

Získanie sebavedomia vo vode je cesta, ktorá si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a v ideálnom prípade aj správne vedenie. Kde dostanete všetky tieto aspekty? Uhádli ste, na poctivom kurze plávania.

Plavecké lekcie sú vynikajúcim spôsobom pre ľudí, ktorí chcú sa niečo naučiť a prekonať svoje obavy z vody. Áno, určite to niektorí ľudia dokážu aj svojpomocne. Žiaľ, stretávame sa potom s tým, že takýto samouk si so sebou celý život nesie plavecké zlozvyky, napríklad nesprávnu techniku dýchania, nedostatočnú koordináciu, či zlý odhad vlastných schopností.

Správnu techniku plávania sa nenaučíte na internete, ani v knihách, ani na počutie od známych. Ak sa chcete vo vode naozaj zdokonaliť a stať sa sebavedomým a šikovným plavcom, máme len a len jedno odporúčanie. Zapíšte sa na kurz plávania.

Menu