Plavky: Ako si správne vybrať?

Ponuka plaviek v obchodoch je mimoriadne široká. Ako si vybrať tie správne? Sú pre dámy lepšie jednodielne plavky, alebo dvojdielne? A čo páni – lepší výkon podajú v slipových či dlhších? Samozrejme platí, že voľba plaviek závisí predovšetkým od toho, či ich kupujete na pláž, alebo na súťaž. Je však potrebné podotknúť, že medzi jednotlivými druhmi sa dnes už rozdiely pomaličky stierajú.

 

Do športových plaviek sa oplatí investovať

 

Začnime plavkami na plávanie v súťažiach. Tu by ste si už na výbere mali dať záležať a nemali by ste sa báť do nich investovať o čosi viac. To, nakoľko komfortne sa cítite v plavkách, totiž môže ovplyvniť aj váš súťažný výkon.

 

Čo sa týka materiálov, tak súťažné plavky sú vyrobené zo syntetických vlákien. Najčastejšie ide o polyester, ale vyskytujú sa tiež polybutylén a polyamid. Špecifickými syntetickými materiálmi pre športové plavky sú spandex, respektíve lycra. Nie je medzi nimi však markantný rozdiel, ide skôr o preferenciu toho-ktorého plavca.

 

Všetky tieto materiály majú niektoré spoločné charakteristiky. Znižujú pohybové trenie s pokožkou a tak ju zbytočne nedráždia, sú pevné, ale za to elastické a odolné voči chlóru. Aj pri opakovanom použití si tak držia svoj tvar, veľkosť a farbu.

 

Pri športových, resp. súťažných plavkách, nájdete tiež rôzne strihy a prevedenia, ale existujú isté štandardy. 

 

Na vrcholovej úrovni nosia dámy spravidla jednodielne plavky s vykrojeným chrbtom, bez kostíc. Existujú však aj dvojdielne športové plavky, so spevneným podprsenkovým dielom a plaveckými nohavičkami. Tie sú vhodné na intenzívnejší plavecký výkon v bazéne, avšak nie na svetovej úrovni. 

 

Páni majú pri športových plavkách na výber dva populárne druhy – slipové a šortkové. Voľba je na preferencii plavca.

 

Podstatné je vybrať si plavky, ktoré vám vyhovujú veľkostne a pohodlnosťou nosenia.

 

Rekreačné plavky si prispôsobte vkusu

 

Pri plavkách k bazénu, na kúpalisko, či na pláž nemusíte byť taký striktní. Nájdete veľké množstvo rôznych strihov, prevedení, farieb.

 

Dámy môžu siahnuť po obľúbených bikinách, páni zase po bermudách. Aj pri takejto kúpe však odporúčame dbať na to, z akého materiálu sú plavky vyrobené. Polyester je perfektnou voľbou. Je odolný voči chlóru na kúpaliskách či krytých plavárňach a ani pri opakovanom použití nezvykne meniť svoju veľkosť či tvar.

 

Dajte si pozor na to, že lacnejšie plavky zvyknú pôsobením slnka blednúť. Ani tu sa teda neoplatí siahať po úplne najlacnejších alternatívach.

 

Najdôležitejší je komfort 

 

Pri plavkách na plávanie v súťažiach, aj pri plavkách na letnú dovolenku je dôležité, aby ste sa v nich cítili komfortne. Vyberte si teda takú veľkosť a strih, v akých sa budete pohodlne cítiť práve vy.

 

Nie je totiž nič horšie, ako počas plávania zistiť, že sa vám plavky šmýkajú, tlačia vás, alebo drhnú pokožku. V takých momentoch je už zvyčajne neskoro, je teda rozumné predchádzať im už pri nákupe.

Menu