Prečo sa zapísať na kurz plávania pre dospelých: Výhody a nevýhody

Plávanie je fyzickou aktivitou, ktorá sa teší obľube ľudí všetkých vekových kategórií už stáročia. Naozaj, nepreháňame. V historických záznamoch nájdeme zmienky o tom, ako si plávanie užívali vojaci rímskych légií pri dobývaní vtedajšieho sveta, ako ho na utužovanie tela a mysle využívali samuraji, či ako sa mu oddávali šľachtici na svojich pozemkoch.

Raz darmo, plávanie je aktivitou, ktorá ľudí spája. Najlepšie na tom je, že k nemu nepotrebujete nákladnú výbavu či výstroj. Stačia plavky, vodná plocha a už to ide samo.

Prekážkou však môže byť, ak plávať neviete. Alebo, mali by sme zdôrazniť, DOČASNOU prekážkou. Pretože ak absolvujete plavecký kurz pre dospelých, resp. individuálny kurz plávania, tak si správnu techniku a princípy hravo osvojíte.

Rozumieme však, že pred týmto krokom môžete mať otázky. V tomto texte sme pre vás spísali tie najpodstatnejšie výhody a nevýhody kurzov plávania pre dospelých. Prezradíme vopred: tých pozitívnych stránok je oveľa, oveľa viac. 

TIP: Učiť sa plávať v dospelosti? To nie je hanba

Tak hurá do čítania a potom sa na vás tešíme na jednom z našich skupinových či individuálnych kurzov plávania v Bratislave!

Nevýhody kurzov plávania pre dospelých

Začnime, možno trochu netradične, nevýhodami. Naším cieľom je totiž rozptýliť vaše obavy hneď na začiatku, resp. zodpovedať otázky, ktoré možno máte. 

Kurz plávania nie je zadarmo

Plavecké lekcie pod vedením profesionálnych inštruktorov nie sú zadarmo. Ide o poctivú prácu, ako každú inú a za ňou musí nasledovať pláca. Naši tréneri plávania sú školení, certifikovaní a máte pri nich istotu, že sa plávať naozaj naučíte. Správnym tempom, s ľudským prístupom a najmä bezpečne.

To však niečo stojí – tréningy, poplatky za priestory/bazén, vybavenie. 

Pripravte sa na to, že individuálny kurz plávania je o čosi drahší, ako skupinový, ale nebojte sa horibilných súm. Ide o mimoriadne prijateľný náklad, ktorý nikoho nikdy finančne nezruinoval. A to ani vtedy, ak zarátame kúpu vybavenia (minimálne plavky, okuliare, plaveckú čiapku). 

Niekto to však môže považovať za nevýhodu, v rámci transparentnosti teda spomíname aj tento aspekt.

Zdokonaľovanie sa je záväzkom

Plávať sa nenaučíte zo dňa na deň. Ani Michael Phelps či Ian Thorpe nepreplávali dĺžku po prvom skoku do vody. Chce to čas, odhodlanie a disciplínu.

Účasť na plaveckom kurze pre dospelých je záväzkom. Časovým, to znamená, že na tréningy musíte mať kapacity a ak sa chcete zdokonaľovať, nesmiete ich (často) vynechávať. Ale aj fyzickým, pretože nikto sa nenaučil plávať bez štipky tej povestnej driny. 

Verte nám však – ide o mimoriadne zábavnú drinu, pri ktorej zároveň robíte míľové kroky (alebo námorné míle?) pre svoje zdravie.

Cena a záväzok sú asi dve najväčšie “nevýhody”, ktoré kurz plávania obnáša. Ale, povedzme si, je to s inými aktivitami odlišné?

Výhody kurzov plávania pre dospelých

Ako sme sľúbili, tých výhod je podstatne viac. Nedajte sa zmiasť počtom podnadpisov, v rámci šetrenia “digitálneho priestoru” (a vášho času) sme jednotlivé výhody rozpísali do skupiniek podľa kontextu. 

Poďme si o nich čo-to povedať. 

Naučíte sa správnu techniku 

Naše skupinové aj individuálne kurzy plávania vedú certifikovaní inštruktori, ktorí vás naučia správnej plaveckej technike. Prečo je vlastne dôležitá?

Lebo ak plávate nesprávne, nielenže ste pomalší, vyzeráte zvláštne (žiaľ, taká je pravda), ale predovšetkým riskujete zranenie a zbytočné vyčerpanie. Pri plávaní všetkých štýlov musíte vedieť správne dýchať, držať telo a aj koordinovať zábery horných a dolných končatín. 

Iba tak vyťažíte z plávania maximum. Na našich kurzoch sa to spoľahlivo naučíte.

Plávanie je jedným z najzdravších športov

O zdravotných benefitoch plávania a vodných športov by sme mohli napísať knihy. A mnohí autori to aj urobili. Naozaj, choďte do knižnice a garantujeme vám, že nájdete viacero kníh, ktoré sa venujú plávaniu. 

Ide o vynikajúci tréning pre celé telo, ktorý zapája svalové skupiny od hlavy až po päty. Máloktorý iný šport je takýto komplexný z hľadiska zasiahnutia individuálnych partií.  

Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, zvyšuje kapacitu pľúc, flexibilitu končatín a pomáha pri chudnutí. Zlepšuje cirkuláciu krvi v organizme a tým pádom aj jeho efektívne prekysličenie, je šetrné ku kĺbom (kvôli nadnášaniu vodou), podporuje regeneráciu po zranení. Uvoľňuje telo i ducha, potláča úzkosť, upokojuje, pomáha k lepšiemu spánku. 

A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. Všetky tieto zdravotné benefity si doprajete aj pri účasti na našich kurzoch plávania pre dospelých

Odborník na nezaplatenie

Áno, naučiť plávať sa môžete aj sami. Bez odborného dozoru však riskujete viacero neduhov či nepríjemných situácií.

Napríklad, ako sme už spomenuli, možno si osvojíte nesprávnu techniku. Hoci trebárs taký kraul či prsia vyzerajú na prvý pohľad jednoducho, zvládnuť ich naozaj poctivo už také jednoduché nie je. 

Samouci si osvojujú plavecké návyky pomalšie, než ľudia, ktorí sa zapíšu na kurz. Dá rozum, že ak niečo skúšame na vlastnú päsť, najmä ak sme netrénovaní a v danej oblasti sme sa nevzdelávali, tak to bude chcieť kvantum času, než sa dostaví pokrok. Spravidla spôsobom pokus-omyl, ktorý so sebou nesie mnohé riziká.

Tým azda najvážnejším je riziko úrazu, v najhorších prípadoch až utopenia. Netrénovaný jedinec má niekedy tendenciu preceňovať svoje schopnosti (v psychológii sa tomu hovorí Dunning-Krugerov efekt). Voda však vie byť mimoriadne zradná, najmä ak nevieme, čo od nej očakávať. Stačí kŕč v zlej chvíli a v kombinácii s panikou či únavou je zavarené na nešťastie.

Na druhej strane, pod odborným dozorom máte okrem pokroku garantovanú aj bezpečnosť. Inštruktor vás nepustí do situácie, na ktorú nie ste pripravení. Naše kurzy plávania pre dospelých sú aj o vytvorení príjemného a bezpečného prostredia, kde každý napreduje tempom, ktoré mu vyhovuje.

Písané slová sú pekné, ale zážitku na vlastnej koži sa nevyrovnajú. Ak sa chcete naučiť plávať, alebo už máte nejaké skúsenosti a chcete pilovať techniku, niet nad čím váhať. 

Kontaktujte nás, zapíšte sa na jeden z našich kurzov plávania pre dospelých v Bratislave a my z vás urobíme delfína.

Menu