4 spôsoby, akými plávanie zmierňuje bolesti chrbta

Plávanie patrí k najúčinnejším spôsobom boja proti bolestiam chrbta. Fyzické a liečebné danosti vody ich dokážu efektívne zmierňovať a urýchľovať regeneráciu. Ak vám bude lekár či fyzioterapeut odporúčať cviky na bolesti chrbta, určite medzi nimi nebude chýbať plávanie. 

 

Dnes si povieme 4 dôvody prečo.

Plávanie posilňuje chrbtové svaly

 

Plávanie je mimoriadne efektívnym celotelovým tréningom. Precvičujete pri ňom aj také partie, ktoré bežne nepoužívate. Mnohé z nich sú práve na chrbte. Pravidelným plávaním spevňujete svaly v tejto oblasti a zvyšujete ich pohyblivosť.  

 

Oba tieto faktory sú mimoriadne dôležité kvôli prevencii a potláčaniu bolesti chrbta. Pevné svalstvo je totiž odolnejšie a výkonnejšie, menej náchylné na poškodenie. Čo sa týka chrbtových svalov, je plávanie dokonca jedným z najlepších spôsobov, ako ich nielen zosilniť, ale aj pekne vytvarovať.

 

Voda je šetrná ku kĺbom a bolestivým partiám

 

Keď má človek bolesti chrbta, často sa nevie pohodlne ani posadiť. Nepríjemnosti ho môžu dokonca sprevádzať aj pri ležaní v posteli. Je to preto, lebo pri niektorých polohách je na bolestivé partie či kĺby vyvíjaný tlak a to zvyšuje intenzitu bolesti.

 

Vo vode je však telo nanášané. Vplyv gravitácie je tu potlačený a tlak na jednotlivé telesné partie, vrátane problematických oblastí v chrbte, je znížený. Aj pri bolestiach chrbta je teda plávanie vhodnou pohybovou aktivitou určenou k regenerácii.

 

Pamätajte, najhoršie, čo môžete pri bolesti chrbta urobiť, je úplne sa prestať hýbať. Keďže sú však mnohé pohybové aktivity bolestivé, plávanie je vhodným adeptom.

 

Plávanie zlepšuje cirkuláciu krvi

 

Plávanie, podobne ako mnoho ďalších cvičení, zlepšuje cirkuláciu krvi v organizme. Čo je dôležité kvôli tomu, aby jednotlivé orgány a tkanivá nášho tela boli v dostatočnom množstve zásobované kyslíkom. Ten je nevyhnutný k ich optimálnemu fungovaniu. Okrem iného platí, že okysličený orgán sa regeneruje rýchlejšie.

 

Ináč povedané, vďaka lepšej cirkulácii krvi sa boľavý chrbát hojí lepšie. Postupne sa zvyšuje jeho pohyblivosť a odolnosť. Ako sme uviedli už v predošlom bode, plávanie je vhodné aj pri bolestiach chrbta. V kombinácií so zlepšením cirkulácie je ideálnym prostriedkom na regeneráciu.

 

Plávanie uvoľňuje stuhnuté svalstvo

 

Určite ste aj vy zažili pocit, kedy ste sa po vstupe do bazéna, alebo po plávaní cítili zrelaxovane a uvoľnene. Nejde pritom len o duševnú pohodu, ale aj fyzickú. Pri plávaní sa totiž do vášho tela uvoľňujú endorfíny, takzvané hormóny šťastia, a tie majú za následok spomínané uvoľnenie, ktoré sa týkajú stuhnutého chrbtového svalstva.

 

A práve stuhnuté svalstvo je častým dôvodom bolesti chrbta. Blahodarnym vplyvom endorfínov dochádza k uvoľneniu centrálnej nervovej sústavy, čo má za následok zmiernenie tlaku a potlačenie stuhnutosti svalov.

 

Ako vidieť, plávanie ma proti bolesti chrbta viacero účinných zbraní. Ako sme už uviedli, najhoršie, čo v prípade bolesti môžete urobiť, je prestať sa hýbať. Ak si však doprajete pravidelný a racionálny plavecký tréning, svojmu zdraviu a regenerácii rozhodne prospejete.

Menu