Ako naučiť vaše deti plávať?

Podobne ako v prípade bicyklovania či lyžovania je aj plávanie jednou zo zručností, ktorú by mali vaše deti ovládať. Nás rodičov by malo zaujímať, ako deti naučiť plávať bez toho, aby podstúpili traumu na celý život. V súčasnosti je veľký záujem o plávanie pre bábätká ktoré formuje vzťah k vode od útleho veku. Baby plávanie je určené pre deti od 3 mesiacov do 3 rokov a jeho cieľom je, aby sa dieťa s vodou lepšie skamarátilo. 

 

Vedeli ste že: plávacie kolesá alebo rukávniky vytvárajú u detí falošný pocit bezpečia? Okrem toho si na ne deti veľmi rýchlo zvykajú.

 

Aká je úloha rodiča na začiatku plaveckého výcviku?Povedali by ste, že pomôcky na plávanie pre deti sú prvým predpokladom k tomu, aby sa vaše dieťa vo vode cítilo komforte a bezpečne? Úlohou rodiča je preto takéto pomôcky zabezpečiť. Radí sa medzi ne napr. doska na plávanie alebo penový slíž, plavecké okuliare, neskôr plavecké plutvy. Rodičia by mali deti upozorniť na základné pravidlá vo vode: aby nebehali okolo bazéna, nevešali sa iným deťom na plecia, neskákali do vody a pod.

Každý plavecký výcvik sa vždy začína s učením správneho dýchania. Deťom treba vysvetliť, že nie je potrebné aby sa pri ponáraní do vody chytali za nos, ale od začiatku ich treba navádzať k tomu, aby si hlavu ponárali pod hladinu. V budúcnosti tak budú robiť pri každom plaveckom štýle, ktorý sa naučia. Deťom sa to často vysvetľuje hravou formou, napr. lovením rôznych predmetov z dna bazéna, alebo pri splývaní, kedy sa deti dokážu na hladine udržať aj bez pomoci. Čo sa plaveckých spôsobov týka, deti sa najprv učia plávať znak, potom sa pokračuje kraulom a prsiami.

Aký vek je ideálny na začatie výučby plávania?Ideálny vek sa určuje iba veľmi ťažko. S výučbou plávania je možné začať kedykoľvek. Stačí aby dieťa vedelo koordinovať svoje pohyby a rozlišovať zábery rukami a nohami. Deti po treťom roku svojho života už bývajú dostatočne fyzicky aj psychicky zrelé. V tomto veku už deti vnímajú svet okolo seba, dokážu sa sústrediť a reagovať na pokyny, ale nedokážu sa ešte naučiť rôznym spôsobom plávania. S plaveckým tréningom sa preto začína až od 5 až 6-teho roku. Stačí keď svojho potomka zapíšete na kurz plávania pre deti. Pravidelný plavecký výcvik je totiž prvým predpokladom na to, aby sa vaše dieťa rýchlejšie priučilo rôznym technikám plávania.

Kde začať plávať? V mori alebo v bazéne?

 

Slaná morská voda nadľahčuje a preto sa v nej ľahšie pláva, na strane druhej plávanie v mori nie je zrovna najbezpečnejšie. V bazéne s priezračnou vodou je všetko jednoduchšie. Dieťa vidí na dno na ktoré častokrát dočiahne. Dieťaťu však plávanie treba vždy uľahčiť a spríjemniť. Iba tak sa naučí plávať rýchlejšie a o to väčšie pokroky bude robiť. Voda by mala byť dostatočne vyhriata, a dieťaťu by ste mali poskytnúť všetky pomôcky na plávanie. Takéto komfortné podmienky deti určite ocenia. Budú sa lepšie sústrediť a dlhšie im udržíte pozornosť. A čo je podstatné, bude ich to viac baviť. Čiže voda skôr teplejšia ako vyslovene studená a pozor tiež na hĺbku bazéna. Ten pocit že vaše dieťa nedočiahne na dno môže byť rozhodujúci a dieťa tým zbytočne vyplašíte. 

 

Akým plaveckým spôsobom je najlepšie začať?Povedali by ste, že najjednoduchším spôsobom ako deti naučiť plávať je znak, teda plávania na chrbte? Dieťa pri tomto štýle nemusí vytáčať ani zdvíhať hlavu a zároveň ide o rytmicky najjednoduchší spôsob plávania. Pokiaľ svoje dieťa zapíšete na nejaký plavecký kurz, všimnite si, že dieťa bude zo začiatku najčastejšie plávať práve v tejto polohe. Ďalej bude nasledovať splývanie, ktoré možno vykonávať rovno na chrbte aj na bruchu.

Kraul je už pre dieťa náročnejší, nakoľko táto technika plávania predpokladá pochopenie striedanie záberov a nadychovania sa do strán. Prsia sú na počudovanie najkomplikovanejším spôsobom plávania, ktorý je jedným z najťažších aj pre skúsených plavcov.

Neodmysliteľnou súčasťou všetkých  plaveckých výcvikov pre deti býva aj spoločná rozcvička, pri ktorej sa deti učia napodobňovať pohyby inštruktora. Napodobňovanie je v prípade plávania skvelým pomocníkom. Ak si váš potomok všimne, že niektoré deti si vodu v bazéne doslova užívajú, sám si uvedomí, že sa naozaj nie je čoho báť. Na strane druhej treba mať pred vodou určitý rešpekt a malé deti učiť zodpovednosti v blízkosti vody.


Vedeli ste že: Dobrý tréner plávania vždy v pravý čas spozná, kedy je dieťa pripravené to, aby začalo plávať úplne samé?


Ako prebieha výučba plávania?Výučba plávania prebieha tak, že s dieťaťom vždy niekto trénuje a vždy mu je niekto nablízku.  Pri výučbe plávania totiž veľmi často dochádza k neočakávaným situáciám a ide tu o to, aby sa dosiahol moment prekvapenia. Moment prekvapenia kedy si dieťa samé uvedomí, že vedieť plávať je vlastne jednoduché. Dovtedy je však potrebné byť vždy stále na blízku a po ruke.

V prípade že sa dieťa vo vode na určitý čas stratí oporu, treba postupovať nasledovne. Dieťa by malo zatvoriť ústa a zorientovať sa. Zistiť kde je breh, alebo nejaký iný pevný bod v podobe rebríka, alebo okraja bazéna. V žiadnom prípade by nemalo začať panikáriť. Dezorientáciu a paniku veľmi často sprevádza strata kyslíka, ktorá môžu poslať vaše dieťa rovno ku dnu. Dieťa by si malo uvedomiť, že existuje možnosť ako sa uvoľniť. Tou možnosťou je otočiť sa na chrbát a začať splývať. Pri splývaní netreba vynakladať veľa energie a možno tak získať drahocenný čas potrebný na získanie orientácie a vyhodnotenie závažnosť situácie. Následne treba buď volať o pomoc, alebo sa dostať nejakým spôsobom k brehu.

Plávaniu sa dá naučiť a vaše dieťa bude potrebovať približne 10 hodín na to aby zvládlo základy. Týchto pár hodín postačuje na to, aby sa vaše dieťa neutopilo a aby získalo správne návyky. Každé dieťa je však individuálne a pokiaľ má nejaký problém, napr. s pozornosťou, bude potrebovať viac času. Na zvládnutie určitého spôsobu plávania bude potrebovať min. 25 hodín.

Menu