Pohyb a zdravie so sebou úzko súvisia a nie je žiadnym tajomstvom, že plávanie je najpreferovanejším športom z pohľadu zdravotného prínosu. Nie je síce najpopulárnejším – tým sú všetky loptové športy ako futbal, basketbal, tenis a pod., ale bezpochyby najzdravším. Navyše pri ňom nepodstupuje veľké riziko úrazu.
Vedieť plávať rýchlo a plynule je snom nejedného plavca. Vyššej rýchlosti pri plávaní však vždy predchádza dobre zvládnutá technika plávania, na ktorú by ste sa mali v prvom rade zamerať. Po zvládnutí techniky plávania sa budete môcť sústrediť na záber, vďaka ktorému sa zrýchli aj vaše plávanie. Plávanie ako šport vám budete prinášať oveľa viac zábavy a radosti a budete chcieť plávať čoraz častejšie.
TIP. Ak to myslíte s plávaním vážne, venujte sa mu dlhodobo. Správnu techniku plávania si osvojíte iba pravidelným tréningom.
Každý inštruktor plávania vám povie, že najdôležitejšie zo všetkého je správne dýchanie. Zvládnuť techniku dýchania však nie je také jednoduché. Na prvý krát sa to nepodarilo nikomu, pretože to vyžaduje cvik. V každom prípade by ste mali vedieť, že dýchanie pri plávaní je iné ako dýchanie na suchu. Po prvé, každý plavec zadržuje pod vodou na chvíľu dych, čo je potrebné pre bezchybný výdych a nádych. Ďalej treba vedieť, že vydychovať začíname pod vodou a končíme nad hladinou. Vyhnete sa tak vdýchnutiu vody a môžete plynule pokračovať v plávaní. Po tretie, nadychuje sa vždy v medzi záberovej fáze pri uvoľnenom hrudníku.
Pri kraulovi sa nadychujte v medzi záberovej fáze, čiže vtedy, keď rukou na nádychovej strane dokončíte záber a druhá ruka ešte nezačala zaberať. Dýchanie je najlepšie striedať na obe strany každý tretí záber, zo začiatku však stačí jedna strana, na ktorej sa budete nadychovať.
Ak preferujete plavecký štýl prsia, nadychujte sa na konci záberovej fázy, kedy pažami urobíte záber a hrudník ostane uvoľnený. Vydychujte počas splývania tak, aby ste výdych dokončili nad hladinou.
Pri znaku sa sústreďte na pravidelnosť a rytmus. Nadychujte sa v medzi záberovej pauze po tom ako jednou rukou ukončíte záber a druhou ruka sa naň pripravujete. Vydychujte, keď opačnou rukou dokončujete záber.
Skúste sa vyzbrojiť aj teoretickými vedomosťami a pozrite si zopár inštruktážnych videí. Prihláste sa na individuálny, alebo skupinový kurz plávania, kde budete pod dohľadom skúsených inštruktorov. Ak by vám nebolo na prvý krát niečo jasné, bez ostychu požiadajte o názornú ukážku. Dodržiavajte tréningový plán, pozorujte ostatných a hlavne – nechajte si poradiť.
Pri plávaní by ste nemali zanedbávať žiadnu časť svojho tela. Pri rovnakej intenzite pohybov zapájajte všetky končatiny. Zoznámte sa so všetkými štýlmi plávania a vyberte si z nich taký, ktorý vám najviac vyhovuje. Zdokonaľujte techniku plávania dovtedy, dokiaľ nebudete sami so sebou spokojný a dokiaľ nebudú všetky vaše pohyby automatické a synchronizované. Pri správne zvládnutej technike plávania sa nemusíte obávať ani bolesti z presilenia namáhaných partií tela. Ak pociťujete enormnú záťaž na vaše ruky alebo nohy, najlepšie spravíte, keď si ich ešte pred plávaním rozcvičíte.
Medzi najčastejšie chyby pri plávaní patrí nesprávne dýchanie, poloha tela či chybné používanie končatín. Všetky plavecké štýly majú jednu spoločnú jednu vec, ktorou je horizontálna poloha. To znamená, že treba byť zarovno s vodnou hladinou. Ak pri prsiach plávame s hlavou nad hladinou, škodíme tým krčnej chrbtici. Hlava držaná nad vodou môže namáhať aj ramená. Rýchlejšie sa vyčerpáme, nakoľko takto narážame na väčší odpor vody. Pozor si treba dávať na zlú koordináciu pohybov, chybné dýchanie, paže zaberajúce smerom vzad a nie do strán.
Pri kraulovi sa plavci dopúšťajú týchto najčastejších chýb: nesprávna technika používania paží, prílišné krčenie kolien, kopanie napnutými nohami, nadmerné pretáčanie pri nádychu.
Pri plávaní znaku sa treba vyvarovať príliš zaklonenej alebo predklonenej hlave, nesprávnej rotácii tela, prílišnému pokrčeniu a roztiahnutiu nôh, či kopaniu do strán. Ak sa chcete základných chýb vyvarovať, naštudujte si techniku plávania svojho preferovaného štýlu. Trénujte nielen vo vode, ale aj na suchu a venujte plávaniu dostatok času.
Schválne píšeme rozcvičiť, pretože niekto začne rovno s naťahovacími cvikmi, ktoré sú pre nezahriate svalstvo absolútne nevhodné. Pýtate sa čo sú jednoduché cviky na rozcvičku? Napr. taký beh na mieste, dynamické výpady dopredu aj do strán, rýchle rozpažovanie, vzpažovanie alebo krúženie celými pažami. Na rozprúdenie krvi dobre poslúžia hoci aj drepy, ktorých účelom nie je naťahovať, ale prekrvovať.
Rozcvičovanie pri bazéne však so sebou prináša určité riziká, dbajte preto na svoju stabilitu a bezpečnosť.
Po rozcvičke môžete rovno skočiť do bazéna a začať s naťahovaním. Vyšvihnite sa nad okraj bazéna a chvíľu sa nad ním držte. Dbajte iba na to, aby boli vaše nohy aj chrbát rovné, lopatky zasunuté. Strečing vo vode je veľmi príjemný aj vďaka odporu vody, ktorý pohyby spomaľuje.