S ktorým športom spálite najviac kalórií?

Ak chcete športom spáliť kilogramy, schudnúť a vyformovať si postavu, tak sme pre vás vytipovali športy, ktoré spaľujú najviac kalórií. To znamená, že ak s nimi začnete, úspechy vo forme lepšej postavy sa dostavia najrýchlejšie. A to aj v prípade, že sa športu budete venovať na rekreačnej úrovni.

Hneď na úvod vám dáme jeden tip – zapíšte sa na náš kurz plávania pre dospelých v Bratislave. Radi sa vám budeme venovať kedykoľvek v roku a bez ohľadu na vaše skúsenosti. Či chcete zdokonaliť techniku, zlepšiť kondíciu alebo vyformovať telo – vo vode dokážete všetko z toho a ešte viac.

Beh

Výhodou je, že nepotrebujete prakticky nič, aby ste začali páliť kalórie. Stačia tenisky a pokojne aj stará tepláková súprava. Ak sa behu venovať začínate, nejde o výbavu ani rekordy, ale o pohyb, ktorý naštartuje zdravé chudnutie. Priemerný osemdesiat kilogramový človek dokáže za hodinu behu spáliť pokojne aj viac ako 700 kalórií, čo rozhodne nie je málo. Reálny výpočet kalórií bude závisieť aj od námahy, srdcového tepu a preto sa odporúča použiť aspoň základné športové hodinky a hrudný pás. 

S ním budete behať aj zdravo, pretože nebudete hneď od začiatku preťažovať srdce vo vysokej intenzite. A nezabudnite. Tuky idú dole práve vtedy, keď srdce bije iba tak silno, že zvládnete aj konverzáciu. Preto je dobré, hlavne v začiatkoch, mať na beh parťáka. Pobeží sa vám lepšie a zároveň sa aj motivujete.

Miernou nevýhodou behu je, že vhodné podmienky naň nie sú po celý rok. Vysoké teploty ani hlboké mrazy rozhodne nepridávajú na pohode a v istých prípadoch môžu byť dokonca aj nebezpečné. 

Beh v 30 ºC a viac predstavuje riziko prehriatia organizmu, nadmerného vyčerpania a akútnej dehydratácie. Na druhej strane bežecká aktivita v nízkych teplotách vedie k potenciálnemu podchladeniu, najmä v dôsledku kombinácie nízkych teplôt a mrazov. 

Samozrejme, môžete sa patrične pripraviť – predovšetkým vhodným oblečením a prípravou. Prípadne môžete presedlať na bežecký pás vo fitku, ten ale už nebude bez “prevádzkových” nákladov. 

Plávanie

Videli ste už plavca s nadváhou? Zrejme nie, pretože plávanie je jedným z najefektívnejších športov, čo sa týka formovania postavy. Pri plávaní totiž zapájate skutočne celé telo bez ohľadu na to, aký štýl plávania si zvolíte. Pretože platí priama úmernosť, že čím viac svalov pri športe zapojíte, o to viac sa pália kalórie. 

Navyše plávanie a chudnutie je dokonalá kombinácia aj preto, že s plávaním môžete začať aj pri nadváhe. Čo môže byť napríklad pri behu problém. A koľko teda pôjde dole? Priemerne sa dá v bazéne počas hodiny nechať 600 – 1000 kalórií

To už je naozaj dôvod zájsť na plaváreň Pasienky v Bratislave a zaplávať si. Ideálne aj s trénerom plávania, ktorý vás naučí správnu techniku, aby to nebolo kúpanie, ale skutočné plávanie, ktoré telu naozaj pomôže. Je na vás, či si zvolíte individuálne plavecké tréningy alebo skupinové. V každom prípade aj kurz plávania vám pomôže vo vašej ceste za krajšou postavou. 

Výhodou je, že vítaný je každý jeden z vás, bez ohľadu na úroveň skúseností. Či ste úplným začiatočníkom, ktorý sa vo vode ešte len oťukáva, alebo už čo-to máte odplávané, radi vás uvidíme na našich kurzoch plávania v Bratislave.

Čo k tomu potrebujete?

Plavky, čiapku, vhodnú obuv do klzkého prostredia, prípadne okuliare (ak máte citlivejšie oči, prípadne sa s nimi cítite pod vodou komfortnejšie) a dobrú náladu. Všetko ostatné zabezpečíme my, vrátane rôznych inštruktážnych pomôcok.  Začať môžete kedykoľvek, ale najlepšie je urobiť tak… hneď teraz! 

TIP: Prečítajte si aj 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred kurzom plávania

Tímové športy

Môžeme sem radiť basketbal futbal, hokej. Chudnutie s nimi je jednoducho zábava. 

Pri jednom futbalovom zápase necháte na trávniku pokojne aj viac ako 700 kalórií. K tomu si užijete zábavu. Výhodou tímových športov, ktoré sa používajú aj ako nástroj na chudnutie, je kolektívny duch. To znamená, že aj keď sa vám nebude práve chcieť, ste členom tímu a zápas odohrať musíte. Nakoniec budete spokojný, pretože telo zaplavia endorfíny a odídu z neho kalórie.

K tímovým športom potrebujete, samozrejme, mať k dispozícii nejaký tím. A zatiaľčo duch kolegiality je ich obrovskou devízou, zároveň predstavuje aj miernu komplikáciu. Musíte totiž dať dohromady partiu ľudí v presne určený čas, na presne určenom mieste. Určite však stojí za to zdolať túto “logistickú” prekážku, pretože tímové športy sú zdrojom zábavy a skvelých spomienok. Nehovoriac o pozitívnom dopade na zdravie.

Zimné športy

Plávať sa dá aj v plavárni v Bratislave, ale čo nevidieť, máme tu zjazdovky posypané snehom. Hoci sa to nezdá na úplne prvý pohľad, lyžovanie dá telu naozaj zabrať. Aj jazda dole kopcom, je energeticky náročná a hodina vás bude „stáť“ aj 500 kalórií. Na dvojnásobok sa pokojne dostanete pri bežkovaní. Ak prípadne lyžovanie skombinujete s plávaním v bazéne, tak pred letom nebudete musieť chudnúť do plaviek. Vaše telo bude na plavky dokonale pripravené.

Prečo sa zapísať na kurz plávania pre dospelých?

Teraz sa núka otázka, čo môžete urobiť hneď? Z nášho zoznamu sa ako najvhodnejšie možnosti v tomto ohľade javia beh a plávanie. Jedno aj druhé sú vynikajúcou voľbou a chybu určite neurobíte, ak ich aj skombinujete.

Ak však nemáte s behom predošlé skúsenosti, opatrnosť je na mieste. Príliš veľkú záťaž si totiž odnesie nielen vaše svalstvo, ale aj netrénovaný kĺbový aparát. Okrem rizika zranenia hrozí aj strata motivácie. Radšej teda začnite letmo, striedajte beh s rýchlou chôdzou

Podobné to je aj pri plávaní. Ak s ním nemáte žiadne skúsenosti, nespoliehajte sa na to, že ich nájdete v bazéne na vlastnú päsť. To platí aj vtedy, ak sa chystáte plávať po naozaj dlhom čase. Najlepším riešením je zapísať sa na kurz plávania pre dospelých a raz-dva si osvojíte správnu techniku.

Získate sebavedomie vo vode, naučíte sa správne dýchať, chytíte rytmus a začnete efektívne páliť kalórie. Kondička a nálada pôjdu hore, kilá opačným smerom. 

Zapíšte sa na jeden z našich kurzov plávania v Bratislave – ponúkame individuálne aj skupinové hodiny. Nech už sa radíte do akejkoľvek výkonnostnej kategórie, u nás ste vítaní vždy! 

Menu