Ako sa naučiť plávať v dospelosti – začnite znakovými nohami

To, ako správne plávať, sa dá naučiť v každom veku. Ľudské telo je síce prispôsobené fungovaniu na súši a osvojenie plaveckých základov môže trvať dospelému o čosi dlhšie, ale určite to nie je nemožné. Ak sa ich chcete naučiť, najlepšie urobíte, ak sa zveríte do opatery skúseného trénera. Veríme však, že minimálne pri vašich prvých záberoch v bazéne vám pomôže aj tento stručný sprievodca. Poďme si teda o znakových nohách povedať čosi viac. 

 

Prečo práve znakové nohy?

 

Poloha na chrbte je zo začiatku viac, než vhodná. Predovšetkým pre neplavcov a ľudí, ktorí majú strach z vody, je komfortnejšia a relatívne bezpečnejšia. Hlavu máte nad hladinou, pozeráte nahor, pracujete predovšetkým nohami a pomáhate si plaveckou doskou. Skrátka, ide o perfektný a prístupný spôsob osvojenia si základov toho, ako správne plávať

 

Akonáhle zvládnete plávanie znakových nôh, zvyknete si na niektoré princípy, ktoré využijete aj pri ďalších štýloch. Držte sa týchto našich tipov:

 

  1. Vyberte si bazén, v ktorom dosiahnete nohami komfortne na dno. Určite si na svoj prvý tréning nezvoľte plavecký bazén.
  2. Plávajte pre istotu výhradne pod dozorom a v prítomnosti ostatných ľudí.
  3. Zaobstarajte si plaveckú dosku, k osvojeniu princípu znakových nôh je nevyhnutná.
  4. Začnite pozvoľna a nerobte silené pohyby. Panika vo vode je zlá, to si zapamätajte.
  5. Určite nebuďte frustrovaní, ak sa vám spočiatku nebude dariť, ono to príde. Naučiť sa, ako plávať, sa nedá za jeden deň. 

 

Ako plávať znakové nohy?

 

Začnite postojačky, otočení k hrane bazéna, pričom samotný bazén, respektíve vodnú plochu, máte za chrbtom. Najprv položte na hladinu hlavu, následne telo a až na záver začnite kopať nohami. Plaveckú dosku držte pevne na úrovni brucha počas celého nácviku.

 

Prvá teda ide na hladinu hlava. Nezakláňajte sa dozadu príliš prudko, ani sa do vody nehádžte. Jediné, čo tým dosiahnete, je, že sa napijete vody. Mierne ohnite chrbát smerom dozadu, opatrne položte hlavu na hladinu a potom sa plynule vyšvihnite zvyškom tela a začnite kopať nohami.

 

Ešte ku správnej polohe hlavy. Mala by byť v jednej línii s telom, avšak na hladine musí byť v miernom záklone, oči majte upreté priamo na strop. Hlavu sa snažte držať v tejto polohe čo najprirodzenejšie, nie kŕčovito. Zbytočne ňou nehýbte zo strany na stranu, ani zhora nadol.

 

Telo by malo v prirodzenej línii pokračovať od hlavy, kopírujúc vodnú hladinu. Dosku si celý čas pevne držte na bruchu, pričom brucho aj s doskou musia byť mierne pod hladinou. Nebojte sa, nedôjde k prílišnému ponoru, pretože doska vás bude nadnášať. Neohýbajte príliš chrbát, ani sa nevytláčajte na stranu, polohu držte, ako keby ste chceli ležať na hladine.

 

Veľmi dôležitá je práca nohami, pretože fungujú ako pohybový, aj ako stabilizačný prvok. Musia byť natiahnuté a kopanie začína v bokoch, nie v kolenách. Záberovou plochou sú však vaše chodidlá, ktoré by mali byť natočené mierne k sebe. Pri kopaní vaše nohy nevychádzajú nad hladinu, celý pohyb prebieha tesne pod ňou. Je dôležité, aby ste kopali rytmicky a pravidelne, nie príliš prudko a bez zbytočných prestávok.

 

Tento opis možno vyznie na prvé počutie komplikovane. Akonáhle však skočíte do vody a zopárkrát si znakové nohy zopakujete, zistíte, že to ide čoraz jednoduchšie. Ak sa chcete naučiť správnu techniku ešte efektívnejšie a rýchlejšie, obráťte sa na našich trénerov plávania v Bratislave. Pod dozorom sa z vás stane plavec, aj keď ste doteraz boli výhradne suchozemským živočíchom. 

Menu