Plávanie s deťmi: Kedy začať?

Plávanie je zručnosť, ktorá sa zíde v každom veku. Okrem toho má táto aktivita aj mnoho nepopierateľných výhod pre naše zdravie – fyzické aj duševné. Kedy s ním však začať? Učiť sa plávať by malo byť pre dieťa zábavnou, no zároveň bezpečnou činnosťou. Aký vek je ideálny na osvojenie si základov? Sú detské dosky na plávanie súčasťou tréningu?

 

S deťmi začnite plávať od jedného roku vyššie

 

V prvom rade je potrebné podotknúť, že nikdy nie je príliš neskoro na to, aby ste svoje dieťa zapísali na kurz plávania. Neexistuje univerzálne platná veková hranica, ktorú keď prešvihnete, nedá sa už nič robiť. Iné to však je pri plaveckých začiatkoch.

 

Vo všeobecnosti sa neodporúča začínať plávať s deťmi do jedného roka. V takomto ranom veku ešte nemajú natoľko vyvinutú motoriku a dýchacie reflexy. Plávanie by pre nich, aj pod fundovaným dozorom, nebolo práve najbezpečnejšie.

 

Od jedného roka je však už dieťa pripravené začať so základmi. Výsledky viacerých štúdií dokonca hovoria, že najideálnejší čas na začiatok s plaveckým tréningom je vek od jedného do štyroch rokov. Už v tomto období sa im základy zídu a značne zvyšujú ich šance na šťastný koniec, ak by nedajbože došlo k ich pádu do vody.

 

Ak ako rodičia práve nepatríte k plaveckým trénerom, najlepšie čo môžete urobiť, je zveriť im svoje dieťa. Kurzy plávania pre bábätká v Bratislave nie je problém nájsť a aj my vám s tým radi pomôžeme. Určite nezačínajte so svojím dieťaťom plávať bez patričných trénerských schopností, iba zbytočne riskujete.

 

Dieťaťu plávanie prospeje, ak je vedené správnym smerom

 

Osvojiť si plavecké základy už v ranom veku má viacero nespochybniteľných výhod:

 

  • dieťa si buduje vzťah k aktívnemu pohybu,
  • utužuje si svoje fyzické zdravie,
  • naučí sa nepanikáriť vo vode,
  • socializuje s inými deťmi,
  • baví sa zdravou formou.

 

Je však dôležité, aby sa bábätko či dieťa učilo plávať pod dozorom kvalifikovaného trénera. Iba tak si totiž osvojí základy správnej techniky a bude napredovať konštantným, no bezpečným tempom.

 

Samozrejmosťou pri tréningu je používanie všetkých bezpečnostných a technických prvkov. Máme na mysli okuliare, čiapky, ale napríklad aj detské dosky na plávanie.

 

Je dôležité, aby dieťa bolo vedené efektívnym spôsobom. Iba fundovaný tréner totiž vie, aký odrazový mostík zvoliť pri osvojovaní si základov plávania. My vaše dieťa naučíme nielen správnej technike, ale aj princípom zdravého pohybu. Po absolvovaní našich kurzov plávania bude vaša ratolesť vedieť, ako sa vo vode hýbať a dýchať a zbytočne nepanikáriť. 

Menu