Rozmýšľate nad tým, že si začnete utužovať zdravie plávaním? Dobre robíte, táto športová činnosť má kvantum benefitov. Či už však plánujete plávať v rámci hobby, alebo seriózne a súťažne, sú isté veci, ktoré potrebujete vždy. Táto „plavecká výbava“ je alfou a omegou, ktorá vám pomôže z tejto činnosti získať čo najväčšie potešenie.
Samozrejme, tieto veci sa dozviete aj na poctivom kurze plávania, avšak nikdy nezaškodí zopakovať si ich.
Kto by to bol povedal, že kvalitné a pohodlné plavky sú nevyhnutné k tomu, aby bol váš výkon čo najlepší a predovšetkým, aby ste z plávania mali radosť.
Dajte si teda záležať na tom, aby ste si vybrali správnu veľkosť a nezabúdajte tiež na komfort pri nosení a plávaní. Čo sa týka materiálov, najčastejšou voľbou je polyester, nájdete však aj plavky z nylonu či profesionálne neoprénové. Vyberte si tak, aby ste sa cítili pohodlne.
Poznámka pre dámy – kvalitné jednodielne plavky sú na šport oveľa vhodnejšie, než plážové bikiny.
Ďalšia dôležitá voľba. Kvalitná čiapka udržuje vaše vlasy suché a chráni ich tiež pred chemikáliami vo vode. To však nie je všetko.
Jednou z najdôležitejších vlastností plaveckej (či kúpacej) čiapky je to, že znižuje odpor vody. Vy tak plávate rýchlejšie a plynulejšie, čím sa úmerne zvyšuje aj váš výkon.
Čo sa týka materiálov, tak podobne ako pri plavkách, aj tu by ste mali dbať v prvom rade na komfort pri nosení.
Áno, svoje vybavenie totiž potrebujete na plaváreň či k bazénu nejako aj dostať. K tomu potrebujete aj dostatočne veľký a primerane odolný batoh.
Dnes ich nájdete na trhu naozaj veľa, vybrať si teda môže byť ťažké. Alebo, naopak, ľahké, záleží, ako veľmi si nakupovanie pochvaľujete. Pri svojej voľbe sa snažte nájsť batoh z materiálu, ktorý je stavaný do vlhkejších prostredí. Takéto ruksaky zvyčajne majú aj prívlastok plavecké.
Chodiť naboso po klzkej dlažbe je nebezpečné. Na niektorých plavárňach je to dokonca aj zakázané. Šľapky k bazénu teda nie sú len formou dodržiavania pravidiel, ale predovšetkým bezpečnostným prvkom.
Najčastejšie sú vyrobené z gumy. Vyberte si také, ktoré majú protišmykovú podrážku, prípadne špeciálny, vodu odpudzujúci poter.
Po plávaní sa potrebujete osušiť a k tomu je najlepší uterák. Jeho výber je vecou osobných preferencií, opäť však dbajte na to, aby bol dostatočne veľký a aj kvalitný.
Vyberte si radšej odolnejší (a zrejme aj drahší) materiál, ktorý vám však vydrží dlhšie. Medzi jednotlivými tréningami ho nezabudnite poriadne usušiť a vyprať, nakoľko sa na ňom môže kumulovať chlór, ktorý zvykne dráždiť pokožku a oči.
Pri rekreačnom plávaní ide skôr o osobnú voľbu, pretože nie každý si na nich potrpí. Najmä vtedy, ak si ide zaplávať iba z času na čas a chlór im až tak neprekáža. Pri športovom výkone sú však nevyhnutné.
Vyberte si taký pár, ktorý vám bude na hlave držať pevne, ale nie na úkor komfortu. Ináč povedané, plavecké okuliare nesmú „bolieť“. Nejakým otlakom na pokožke (najmä pri športovom plávaní) sa nevyhnete, ale všetko by malo byť s mierou.
V žiadnom prípade by ste nemali pri plávaní cítiť bolesť, čo by mohlo negatívne ovplyvniť váš výkon. Vyberte si kvalitné plavecké okuliare, ktoré budú komfortné, ale pevné.
Ak máte týchto šesť vecí, vaša „plna poľná“ na bazén je kompletná. Ak patríte k začiatočníkom, určite zvážte kurz plávania od odborníkov. Nestačí totiž mať iba výbavu, ale aj vedomosti, techniku a skúsenosti. A tie najlepšie získate pod dohľadom kvalifikovaného plaveckého trénera.