Benefity kúpacej čiapky: 4 dôvody, prečo by ste bez nej nemali plávať

Kúpacia čiapka, to nie je len prostriedok k tomu, aby vaše vlasy ostali suché. Jej používanie totiž môže priamo zlepšiť váš výkon v bazéne. Okrem toho má aj významnú ochrannú funkciu. Ak ste doteraz plaveckú čiapku nepoužívali, pevne veríme, že po prečítaní tohto textu svoje rozhodnutie napravíte.

 

  1. Znižuje odpor vody

 

Rozvime myšlienku z úvodu. Ako pomáha plavecká čiapka zlepšovať výkon? Jednoducho povedané: fyzikou.

 

Jej používaním totiž minimalizujete odpor vody, ktorý je pri plávaní vyvíjaný na vašu hlavu. Zmenšením plochy, ktorá sa dostáva do kontaktu s hladinou, si jednoducho pomáhate fyzikálnymi zákonmi. 

 

Nielen že tak dokážete plávať rýchlejšie, ale samotné zlepšenie výkonu aj reálne pocítite. To tiež vedie k zvýšeniu sebavedomia, ktoré má za následok ďalšie dosahovanie lepších výsledkov. Ináč povedané, win-win situácia.

 

  1. Chráni vaše vlasy a hlavu pred chemikáliami

 

Aj keď sú dnes k dispozícii už aj modernejšie spôsoby dezinfekcie vody, v našich končinách stále prevažuje chlór. Svoje o tom vedia predovšetkým plavci, ktorí sú naň citlivejší. Červené a podráždené oči sú len jedným zo symptómov.

 

Chlór totiž vplýva aj na pokožku hlavy a u niektorých ľudí môže viesť k jej nadmernému vysušovaniu. To môže mať za následok zvýšenú lámavosť vlasov a ich vypadávanie. Nič príjemné.

 

Kvalitná plavecká čiapka však dokáže vplyv chémie potlačiť a pokožku vašej hlavy chrániť. Týka sa to predovšetkým takých, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov.

 

  1. Nájdete si materiál, ktorý vám vyhovuje

 

V ponukách predajní dnes nájdeme kúpacie čiapky z rôznych materiálov. Silikón, latex, neoprén, lycra či polyester. Líšia sa nielen odolnosťou a napríklad tepelnou izoláciou (ku ktorej sa dostaneme v ďalšom bode), ale aj komfortom pri nosení.

 

Niekomu sa totiž môže klasická silikónová plavecká čiapka zdať príliš tesná, čo znižuje pohodu aj pri plávaní. Lepšou voľbou v takomto prípade môže byť neoprén.

 

Niekto zase siahne po inom materiáli aj zo zdravotných dôvodov. U istých ľudí sa totiž používanie niektorých materiálov môže prejaviť na pokožke hlavy. Opäť môže dôjsť k jej nadmernému vysušovaniu a pridruženým problémom.

 

  1. Kvalitná plavecká čapica chráni pred chladom

 

Tento bod sa týka predovšetkým kvalitným neoprenových kúpacích čiapok. Tie majú totiž perfektnú tepelnú izoláciu, čo ocenia predovšetkým plavci otužilci a outdooroví nadšenci.

 

Takáto čiapka ochráni vašu hlavu pred pôsobením chladu. Výrazne tým zvyšuje komfort pri plávaní v zimných mesiacoch či v prírode. Nehovoriac o tom, že znižuje riziko výskytu rôznych zdravotných komplikácií, z ktorých prechladnutie je len jedným.

 

Tak čo, už nám veríte, že plavecká čiapka má svoje opodstatnenie? Lepší výkon, vyššia ochrana, komfort a, áno, aj o čosi suchšie vlasy. Výhody, ktoré hovoria samy za seba. Pevne veríme, že nabudúce skočíte do bazéna už iba s novou čiapkou.

 

Menu