Fakty o bazéne, ktoré ste možno nevedeli

Chodievate si každý týždeň na plaváreň utužovať zdravie? Vedeli ste, že najstarší bazén na svete bol postavený v rovnakom tisícročí, ako tri slávne pyramídy v Gize? Zozbierali sme pre vás 6 zaujímavých faktov, ktoré ste o bazénoch naozaj netušili.

1. Najstarší bazén na svete je v Pakistane 

Spomínaný bazén dodnes existuje (aj keď nie je napustený vodou) a nachádza sa v archeologickom komplexe Mohendžodaro. Spolu s ostatnými ruinami je zaradený v zozname svetového dedičstva UNESCO

Je postavený z tehál a má rozmery zhruba 12 x 7 metrov. Na oboch koncoch má malé schodisko, ktorým sa doň vstupovalo. Archeológovia predpokladajú, že bol využívaný pri náboženských rituáloch.

2. Olympijský bazén musí spĺňať prísne kritéria

Prejdime do súčasnosti. Plávanie je jedna z najsledovanejších disciplín na letnej olympiáde a bazény preto musia prejsť prísnym sitom kvality. Dĺžku má 50 metrov, šírku 25, hĺbku minimálne 2 metre, ale je odporúčaná trojmetrová

Má presne 10 dráh, ktoré sú široké 2,5 metra každá. Voda v ňom musí mať teplotu od 25°C do 28°C. Čo sa týka objemu vody, tak pri bazéne hlbokom dva metre ide zhruba o 2,5 milióna litrov. Čiže o „čosi“ viac než na sídliskovej plavárni. 

3. Najväčší sa nachádza v Čile

V turistickom rezorte San Alfonso del Mar, pri čilskom hlavnom meste Santiago, sa nachádza veľký bazén. Naozaj veľký. Taký veľký, že má zápis v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší na svete.

Rozkladá sa na ploche veľkej 81 000 m2. To je asi 20 futbalových ihrísk, alebo 185 basketbalových kurtov, alebo 300 tenisových dvorcov. Je napĺňaný vodou z Tichého oceánu, ktorá predtým prejde procesom filtrácie. 

4. V USA ich je naozaj veľa

V Spojených štátoch amerických sa nachádza zhruba 10 a pol milióna súkromných bazénov pri domoch. K tomu doplňte ešte asi 309 000 plavární a kúpalísk. To znamená, že v krajine sa nachádza jeden bazén na zhruba 31 obyvateľov.

Čo je teda zaujímavé je, že zhruba polovica Američanov nevie plávať nevedelo by pomôcť človeku, ktorý sa topí.

5. Prvý bazén na zaoceánskom parníku bol na Titanicu

Dnes to už považujeme za jeden zo znakov luxusných výletných lodí, ale pred sto rokmi veru bazény na ich palubách neboli také bežné. Prvý sa objavil asi na najslávnejšej lodi s najtragickejším osudom – na Titanicu. 

Bol plnený studenou vodou z Atlantického oceánu, ktorá neprešla žiadnou filtráciou (v tej dobe tieto  mechanizmy ešte neboli také rozšírené). 

6. Najhlbší bazén sa nachádza v Dubaji

Ďalším držiteľom zápisu v Guinessovej knihe rekordov je bazén v rezorte Deep Dive Dubai v rovnomennom meste. Tentokrát sa bavíme o hĺbke.

Jeho dno sa totiž nachádza 60 metrov pod hladinou a je naplnený 14 miliónmi litrov. Primárne je určený nadšencom potápania, ktorí tu svoj koníček môžu zveľaďovať počas celého roka.

Menu