Plávanie – čo jesť pred tréningom a čo po?

Či už ste v plávaní nováčikom alebo ostrieľaným delfínom, správne stravovanie a v správnom čase vám pomôže vyťažiť zo svojich schopností maximum. Výživa je dôležitá či súťažíte, alebo plávate pravidelne pre potešenie. Hlavným makronutrientom pre plavecký tréning sú sacharidy, ktoré sa ukladajú vo svaloch a pečeni ako glykogén. Dôležité sú tiež bielkoviny, ale tie hrajú významnú rolu predovšetkým po záťaži. Prispievajú tiež k rastu svalov plávaním. 

Ľudské telo je schopné zásobiť sa len relatívne malým množstvom sacharidov a preto je dôležité ich pravidelne dopĺňať. Najmä v čase, keď očakávame zvýšenú fyzickú záťaž. Keďže počas plávania je trávenie potravy neefektívne a kontraproduktívne, dôraz je nevyhnutné klásť na jedenie v dostatočnom predstihu pred tréningom. To isté však platí aj naopak. Aj po plávaní je dôležité prijať správnu potravu, aby došlo, okrem iného, k regenerácii svalov po tréningu. 

Kedy jesť pred tréningom?

Čo sa týka jedenia pred tréningom, tak každý organizmus má svoj ideálny čas. Vo všeobecnosti však odporúčame najesť sa aspoň hodinu pred vstupom do bazéna. Ak plávate príliš skoro po jedle, ani váš tráviaci systém, ani vaše svaly nedosiahnu úroveň prietoku krvi potrebnú na trávenie a metabolizmus. To zvyšuje riziko vzniku rôznych gastrointestinálnych ťažkostí, najmä kŕčov, plynatosti a nevoľnosti. 

Vo všeobecnosti si doprajte pauzu aspoň 2-4 hodiny pred plávaním, ak ste prijali väčší či ťažší pokrm. Ak ste zjedli iba niečo ľahšie, oddychujte aspoň 30 minút, najviac však dve hodiny.

Pred plávaním by ste mali vždy najesť, ak je to možné. Najmä ak vás čaká dlhší tréning, preteky, alebo vyššia intenzita či fyzická záťaž. Telo potrebuje zásoby sacharidov na efektívne využívanie energie a ak plávate nalačno, rýchlejšie sa unavíte. 

Čo jesť pred tréningom?

Medzi dobré a energeticky nabité potraviny pred plávaním patria ovsená kaša, celozrnný chlieb, cestoviny, sladké zemiaky či hrach, ako aj čerstvé ovocie. Súťažní plavci dodržiavajú striktný jedálniček, do ktorého patria napríklad vajcia, banány, ale aj rôzne druhy smoothies.

Je však dôležité vedieť aj to, čo pred plávaním NEjesť.

Počas 2-4 hodín pred tréningom sa snažte obmedziť nasledovné potraviny a nutrienty, ktoré patria medzi známe spúšťače gastrointestinálnych ťažkostí: príliš veľa vlákniny, tučné a mastné jedlá, nadmerne korenené jedlá, nadmerný príjem kofeínu a, samozrejme, úplne vylúčte pred plávaním alkohol. 

Kedy jesť po tréningu?

Odporúčame jesť najneskôr do hodiny po tréningu. Ideálne už 20-30 minút po ňom. Pomôže vám to obnoviť hladinu energie a dodáte telu živiny, ktoré potrebuje na regeneráciu svalov po tréningu plávania. V žiadnom prípade po záťaži nehladujte.

Plavci spotrebúvajú pri tréningu veľa energie, najmä ak vo vode používajú pomôcky. Tie vo väčšej miere zaťažujú ich svaly a pomáhajú budovať svalovú hmotu a silu. Preto po plávaní odporúčame jesť zdravé potraviny, bohaté na bielkoviny a sacharidy.

Čo jesť po tréningu?

Odporúčame po tréningu prijať dostatok (nerafinovaných) sacharidov, ale aj vyššie množstvo bielkovín, ktoré pomôžu opraviť opotrebované tkanivá vášho tela. Do jedálnička zaraďte vajcia, biele mäso, ale môžete tiež siahnuť aj po kvalitnej horkej čokoláde.

Dôležitý je tiež príjem a pestrosť čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú kvalitnými zdrojmi sacharidov, ale aj vitamínov, minerálov a antioxidantov. 

Vaším hlavným jedlom po plávaní by však mali byť kvalitné zdroje bielkovín. Patrí tu chudšie kuracie, morčacie či rybie mäso. Ako prílohu k nemu odporúčame sladké zemiaky alebo hnedú ryžu.

Ak máte záujem o rady, neváhajte sa po tréningu opýtať priamo našich trénerov. Radi vám poradíme, ktoré potraviny sú vhodné pred tréningom, ktoré zasa po ňom. Pamätajte, správne zloženie a načasovanie stravy je pre optimálny výkon mimoriadne dôležité. 

Menu