Plavecké pádla pre lepší tréning

Snáď už každý počul o plaveckých doskách či plutvách. Tieto pomôcky na plávanie sú efektívnym prostriedkom k osvojeniu si tej správnej techniky. O niečo v úzadí, aj keď neoprávnene, sú plavecké pádla. Ide pritom o jednu z najlepších pomôcok, aké môžu začiatočníci, ale aj stredne pokročilí, pri tréningu využívať. Pomocou pádiel totiž trénujú nielen správnu techniku plávania, ale aj rýchlosť a výdrž.

 

Čo to sú plavecké pádla?

 

Ak ste sa s týmto spojením ešte nestretli, niet sa čo čudovať, na Slovensku sú totiž oveľa častejšie využívané plavecké dosky, šnorchle či plutvy.

 

Plavecké pádlo je doplnkom, ktorý sa používa nasadený na strednom prste a dlani. Zvyčajne majú ergonomický tvar a priľnavý povrch, čo bráni zošmyknutiu a zlepšuje úchop.

 

Keďže plavecké pádla sú nasadené na rukách, je samozrejmosťou, že sú určené predovšetkým na tréning hornej časti tela a zdokonalenie techniky plávania predovšetkým paží.

 

Aké sú výhody používania plaveckých pádiel?

 

1. Zvyšujú silu vášho záberu

 

Odpor vody je pri používaní plaveckých pádiel väčší. To znamená, že pri vykonávaní rovnakého pohybu pri zvolenom štýle potrebujete vyvinúť väčšiu silu. Ak pravidelne trénujete s pádlami, zvyšujete ju. To znamená, že keď najbližšie budete plávať bez pádiel, váš záber bude silnejší a vy prekonáte dlhšiu vzdialenosť. Samozrejme za predpokladu, že dodržiavate správnu techniku plávania.

 

2. Trénujete s nimi rýchlosť

 

Propulzia pri plávaní je pri používaní pádiel vyššia, to znamená, že na jeden záber vyviniete väčší hnací moment a prekonáte väčšiu vzdialenosť. Nielen pocitovo, ale aj skutočne teda plávate rýchlejšie. Môžete si tak osvojiť zásady intenzívneho a súťažného plávania vo vysokom tempe.

 

3. Zlepšujú techniku plávania hornými končatinami

 

Ako sme už uviedli, pri používaní pádiel trénujete predovšetkým hornú polovicu tela – dlane, predlaktia, ramená. Vaše paže sú v bazéne prinajmenšom tak dôležité, ako dolné končatiny. Je teda nevyhnutné, aby ste aj s nimi trénovali správnu techniku plávania. Pádla sú na to ideálnym prostriedkom.

 

Techniky plávania s pádlami

 

Dobrou správou je, že s pádlami môžete praktizovať akúkoľvek techniku plávania, respektíve plavecký štýl. Nie sú šité na mieru žiadnemu konkrétnemu spôsobu a preto sa s nimi môžete v bazéne poriadne vyblázniť.

 

Podstatné však je, aby ste čo najviac dodržiavali správnu techniku plávania toho štýlu, ktorý si zvolíte. Používaním pádiel zvyšujete svoju propulziu, plávanie teda bude rýchlejšie. Kvôli zvýšenému odporu vody tiež trénujete silu svojich horných končatín.

 

Ak teda chcete napríklad zlepšiť svoju techniku a záber pri prsiach, plávajte s pádlami prsia. To isté platí pri kraulu, motýliku, aj znaku.

Menu