3 dôvody, prečo je tréner plávania správnou voľbou pre každého

Je rozdiel v plávaní a „plávaní“. Rekreačné čľapkanie sa v bazéne či mori nemá veľa spoločného so správnou technikou. A pokiaľ to človeku stačí, tak je všetko v poriadku. Naučiť sa však správne plávať má veľa benefitov, predovšetkým tých zdravotných. Nehovoriac o tom, že mať túto schopnosť v osobnom arzenáli sa vám môže v prípade núdze zísť. Ale nie je to len tak. Správnu techniku a koordináciu vás naučí iba fundovaný tréner plávania.

 

1. Tréner plávania prepája prax s teóriou

 

Áno, teória je možno nudná, ale je na nej postavená celá prax. A je jedno, či ste práve v plaveckom bazéne počas súťaže, alebo na plavárni na Pasienkoch. Ovládať teóriu jednoducho musíte – je potrebné vedieť, kedy zaberajú nohy, kedy ruky, ako správne dýchať a ako správne vydychovať. Súhra týchto schopností robí dobrého plavca.

 

No a práve tréner plávania vie túto teóriu pretaviť v prax. Zverencom dokáže zrozumiteľne vysvetliť, ako sa vo vode správať, prečo robiť niečo tak, a nie ináč. Plávať efektívne a s pôžitkom si vyžaduje osvojenie si teoretických základov a opakovanú prax. Pod dozorom trénera sa jedno i druhé pre vás postupne stane hračkou.

 

2. Tréner vidí chyby, ktoré robíte

 

Zaplávali ste dve dĺžky v novom osobnom rekorde. S patričným pocitom hrdosti vyjdete z bazéna, no tréner iba krúti hlavou. Nesprávna koordinácia rúk a nôh, príliš dlhé nádychy, spodné končatiny príliš ponorené. Chyby, ktoré ste si možno pri plávaní ani neuvedomili, no odborník si ich všimne okamžite.

 

Uviedli sme len niekoľko všeobecných príkladov, ale všetky nedostatky pri plávaní vás brzdia. Nielen v prekonávaní časov, ale niektoré z nich – napríklad nesprávna poloha tela – môžu dokonca viesť k zraneniam či bolestiam, trebárs chrbtice. Pod dozorom trénera sa v plaveckom bazéne chýb vyvarujete a váš výkon pôjde smerom nahor.

 

3. Dobrý tréner vie motivovať

 

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. No už len s prvou polovicou vety má mnoho ľudí problém, vrátane plaveckých nadšencov. Tréningy totiž nie sú vždy práve najjednoduchšie a niekedy sa môže zdať, že sa tých otravných chýb nikdy nezbavíte. Tu vstupuje na scénu odborník.

 

Ak má totiž sám v krvi vášeň pre plávanie, dokáže ju preniesť aj na vás. Správna motivácia je totiž k osobnému zlepšeniu nevyhnutná. A často prichádza zvonku, teda práve od ľudí z okolia, vrátane vášho trénera. Fundovaný odborník a nadšenec v jednom nebude mať problém odovzdať vám svoju víziu a ukázať plavecký potenciál, ktorý sa vo vás skrýva.

 

Ešte váhate, či je je tréner plávania tou správnou voľbou pre vás? Najlepším spôsobom je vyskúšať si to na vlastnej koži. Skočte do plaveckého bazéna pod dozorom odborníka a už po jednej hodine tréningu uvidíte, že ste urobili dobre.

Menu