4 dôvody, prečo je plutvové plávanie dobrým tréningom

Zatiaľčo pomocná plavecká doska je ideálnym prostriedkom pre začiatočníkov, po plutvách na plávanie siahajú aj pokročilejší. Je to z toho dôvodu, že ich pravidelným používaním si plavec zdokonaľuje nielen techniku, ale aj silu a výdrž nôh. Keďže práca dolných končatín je pri plávaní mimoriadne dôležitá, dokonca je podľa výskumov zodpovedná až za zhruba dve tretiny rýchlosti, tak plutvy pri tréningu nepochybne majú svoj zmysel.

 

Poďme si však argumentov v prospech ich používania povedať viac. 

 

Podporujú správnu techniku plávania

 

Pri plávaní je mimoriadne dôležitá správna poloha tela na hladine vody. Profesionálni plavci ju majú perfektné zvládnutú, no začiatočníci a rekreační plavci s ňou môžu mať problémy. Plutvy na plávanie v tomto ohľade dokážu pomôcť.

 

Predstavujú totiž stabilizačný prostriedok a zároveň zvyšujú propulziu, teda rýchly pohyb smerom vpred. Pri plutvovom plávaní je teda jednoduchšie udržať svoje telo v rovine s hladinou a sústrediť sa na prácu paží a dolných končatín.

 

Zvyšujú silu a výdrž nôh

 

S plutvami je človek vďaka dodatočnej propulzii rýchlejší. Takéto plávanie je však aj oveľa efektívnejšie, keďže je pri ňom zapájaných viacero svalových partií v nohách

 

Používanie plutiev na plávanie teda priamo prispieva k budovaniu sily. Plavec s nimi zvyčajne zvládne dlhší tréning, čo je dôležité k zlepšovaniu výdrže v bazéne. Vo výsledku teda plutvy zlepšujú silu kopu, ale zároveň aj zefektívňujú míňanie energie vo vode.

 

Zlepšujú pohyblivosť členkov

 

Správna technika plávania si vyžaduje čo najefektívnejšiu prácu nôh, vrátane optimálnej rotácii členkov. Tá sa s každým tréningom, prirodzene, zvyšuje, avšak plutvy dokážu tento proces značne zrýchliť.

 

Pri ich používaní totiž zapájame členky oveľa výraznejšie a s väčším rozsahom pohybu. To vedie k tomu, že sa priamo zvyšuje ich flexibilita. Plutvy na plávanie pri svojich tréningoch dokonca používajú aj triatlonisti, ktorí chcú čo najrýchlejšie zlepšiť svoju techniku a pohyblivosť členkov.

 

Dávajú oddýchnuť ramenám

 

Plutvy na plávanie sú mimoriadne obľúbené aj u ľudí, ktorí sa zotavujú zo zranenia hornej polovice tela, predovšetkým ramien. Keďže pri ich používaní sú výraznejšie zapájané predovšetkým dolné končatiny, paže a ramená to majú o čosi jednoduchšie.

 

Plavec ich pritom nemusí používať iba vtedy, keď sa zotavuje zo zranenia. Ak máte pocit, že vaše ramená dostávajú pri pravidelnom tréningu poriadne zabrať, doprajte im oddych zaradením plutvového plávania do svojej rutiny.

 

Aj používanie plutiev je závislé od správnej techniky plávania. Je potrebné zdôrazniť, že nepredstavujú zázračný prostriedok, ktorý z vás hneď po prvom použití urobí ďalšieho Phelpsa. Je dôležité, aby ste používali plutvy na plávanie správne. To najefektívnejšie docielite pod dozorom skúseného odborníka. Plutvove plávanie je súčasťou aj našich tréningových režimov, ak sa pomocou nich chcete zdokonaliť, radi vám s tým pomôžeme.

Menu