Plávanie je mimoriadne zdravou fyzickou aktivitou, o tom niet pochýb. Aj napriek tomu ho sprevádza niekoľko nie veľmi príjemných javov, ktoré môžu ľudí odrádzať od jeho praktizovania. Jedným z nich je voda v uchu, ktorá otravuje mnohých ľudí po vynorení sa nad hladinu. Niekomu sa môže zdať, že ide o banalitu, ale inému môže táto nepríjemnosť pokaziť celý zážitok z plávania. Nehovoriac o tom, že ak voda v uchu ostane aj dlhší čas po plávaní, hrozí vznik infekcie. Rozhodne by ste si teda mali dať záležať na tom, aby ste ju odtiaľ spoľahlivo dostali.
Rozhodli sme sa pre vás teda spísať 4 tipy na to, ako sa zbaviť vody v uchu po plávaní. Hneď na úvod vám dáme jeden preventívny. Ak sa s týmto problémom stretávate opakovane, zaobstarajte si štuple do uší na plávanie – sú nenahraditeľným pomocníkom.
Možno to znie kuriózne, ale práve takýmto pohybom dokážete z ucha vytriasť prebytočnú vodu. Nesmiete to však robiť len tak, ledabolo. Dodržte tento postup: skloňte hlavu dopredu a mierne ju vytočte k jednému ramenu. Chyťte lalok medzi prst a ukazovák a jemne ním traste zo strany na stranu. Postup potom opakujte aj pri druhom uchu.
Lalokom nesmiete triasť prisilno, ani príliš prudko. Mohli by ste si privodiť zranenie, keďže ide o pomerne citlivú časť ucha.
Voda v uchu neodporuje fyzikálnym zákonom. To znamená, že ju odtiaľ môžete dostať napríklad aj pôsobením gravitácie. Ak máte takúto možnosť, ľahnite si po plávaní na bok. Pôsobenie zemskej tiaže vám pomôže dostať vodu z ucha, jednoducho sa z neho vyleje. Ak si ľahnúť nemôžete, niekedy postačí hlavu čo najviac nakloniť na stranu a jemne ňou zatriasť. Opakujte pre obe uši.
Dajte si pozor, aby ste si však ucho nepriľahli. Medzi ním a zemou musí byť medzera, aby mala voda kam vytiecť.
Dostať vodu z ucha môžete aj vytvorením vákua. Nebojte sa, nepotrebujete k tomu žiadne zložité zariadenia či postupy. Jednoducho si priložte otvorenú dlaň k uchu tak, aby úplne priliehala. To, že na mieste vzniklo vákuum, budete cítiť. Následne hýbte strednou časťou dlane rýchlo k uchu a od neho, ako keby ste z neho niečo pumpovali. Následne dajte dlaň preč, nakloňte hlavu na stranu a voda by mala vytiecť.
Ak sa voda dostala až do vášho vnútorného ucha, respektíve Eustachovej trubice, môžete si pomôcť aj zívnutím či pohybom úst, ako napríklad pri žuvaní.
V obchodoch nájdete viacero prípravkov, ktoré slúžia presne na tento účel. Pomôcť si však môžete aj podomácky zhotovenými tinktúrami. Pri používaní oboch však postupujte s rozumom. Určite si do ucha nekvapkajte nič, ak sa u vás objavili príznaky zápalu či infekcie – horúčka, opuch, nevoľnosť, bolesť hlavy či problémy s koordináciou.
Pri kvapkách postupujte vždy podľa príbalovej informácie. Ak chcete použiť čisto prírodný spôsob, siahnite po olivovom oleji. Zohrejte ho na polievkovej lyžici a stále teplý (pozor, nie horúci, mohol by uškodiť) ho naberte na kvapkadlo a aplikujte do ucha. Následne si ľahnite na druhú stranu a nechajte ho pôsobiť asi 10 minút. Po tomto čase nakloňte hlavu na stranu a voda s olivovým olejom by mali vytiecť.
Pamätajte na našu radu z úvodu – štuple do uší na plávanie vám spoľahlivo pomôžu predísť tomuto nepríjemnému problému.