Domov
/
/
Ako vybrať plavecké okuliare, ktoré perfektne sadnú?

Ako vybrať plavecké okuliare, ktoré perfektne sadnú?

Zdieľať článok:

plavec v plaveckych okuliaroch

Pri takom sortimente značiek a typov plaveckých okuliarov, aký v súčasnosti máme k dispozícii, môže byť výber mimoriadne náročný. Skoro ako kúpa nového telefónu alebo páru topánok. Veľkosť ponuky je prekvapujúca, predovšetkým pre laikov.

Ak ste už niekedy zažili frustráciu z okuliarov, ktoré vás tlačia, alebo prepúšťajú vodu, tak už viete, aký je výber dôležitý. Komfort a bezpečnosť pri plávaní sú jednoducho nevyhnutné. 

Pripravili sme pre vás stručného sprievodcu, vďaka ktorému výber hravo zvládnete. Pamätajte, že na našom plaveckom kurze v Bratislave vám veľmi radi skontrolujeme okuliare, prípadne poradíme pri ich výbere.

Aké typy plaveckých okuliarov poznáme?

Na úvod si spomeňme, aké typy plaveckých okuliarov vlastne rozlišujeme. Nižšie potom nájdete tipy, ako si vybrať ten správny druh pre vás.

  • Jednoliate okuliare – ide o typ, ktorý je v jednom celku. Pri výbere si treba dať pozor. Keďže sú tieto okuliare „fixné“, musia vám dokonale sedieť. Nemôžete si pri nich nastaviť „nos“, iba stiahnuť šnúrky. Uistite sa teda, že vám na tvári dokonale sedia.
  • Okuliare s nastaviteľným „nosom“ –  veľmi dobre sedia väčšine plavcov, aj deťom. “Nos“ má spravidla tri voliteľné nástavce, takže sa veľmi dobre prispôsobí vašej tvári a veľkosti vášho nosa. 
  • Skladacie okuliare – malá očnica dosadá priamo na oko, „nos“ sa dá takisto veľkostne prispôsobiť vďaka šnúrke.

Ako vybrať plavecké okuliare – tipy

Zažili ste už, že ste po plávaní odchádzali s krvavými očami alebo kruhmi okolo, prípadne ste nič nevideli pri používaní bazénových okuliarov v mori? Ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou máte nesprávny typ. Pri výbere je potrebné myslieť na 3 hlavné faktory – veľkosť, pohodlie a viditeľnosť.

1. Správna veľkosť

Najbežnejší štýl okuliarov je oválneho tvaru so silikónovým tesnením. Keď ich vyskúšate, tesnenie sa jemne, ale za to pevne musí prisať na kožu okolo oči. Nesmie to byť bolestivé, ale ani sa okuliare nesmú hýbať hore dole. Ak sa spoľahlivo neprisajú, budú prepúšťať vodu. Ak sa prisajú príliš, sú zbytočne tesné a vyvíjajú príliš veľký tlak.

Dávajte pozor, aby neboli okuliare príliš široké. Ak sa príliš roztiahnu okolo kútikov očí, bude vám do nich vnikať voda.

Vyskúšajte tento tip z praxe: Okuliare si vyskúšajte bez gumičky okolo hlavy. Ak sa „pricucnú“ na vašu tvár bez toho, aby vás nejako výrazne tlačili a držia aj bez gumičky, sú dobré.

Ak okuliare nedoliehajú, cítite, že vám nesedia a po malej chvíľke sa „odlepia“ od vašej tváre, tak tieto okuliare pre vás vhodné nie sú.

2. Pohodlie

Vaše okuliare môžu dokonale tesniť okolo očí, ale nedostatok pohodlia, predovšetkým na nose, dokáže byť frustrujúci. Pri plávaní sa tak nebudete sústrediť na techniku a dýchanie, ale na bolesť či diskomfort.

Mnoho okuliarov má nastaviteľné nosné časti (ľudovo povedané nastaviteľný „nos“). Ak sa však pri každom nastavení otierajú o koreň nosa, vyskúšajte iný pár.

Popruh, resp. gumička majú málo spoločného s tesnením (to musí prilievať aj bez nich) vašich okuliarov, ale je nevyhnutný na to, aby ich držal na vašej hlave. Príliš tesné okuliare len zvýšia tlak na citlivé časti oka, čo vedie k nepríjemným pocitom pri plávaní 

3. Viditeľnosť

Takmer všetky moderné značky sú teraz vybavené vrstvou proti zahmlievaniu a UV ochranou. K roseniu plaveckých okuliarov teda dochádza skôr pri lacných modeloch. Tým sa odporúčame vyhnúť.

Pre viditeľnosť je dôležitá aj farba šošoviek („skiel“). Je dôležité, aby bola prispôsobená miestu, kde plávate. Pamätajte, nie je len pre estetiku, ale má aj funkciu. Váš výber by mal závisieť od svetelných podmienok bazéna, v ktorom plávate, alebo od toho, aké silné/slabé je prirodzené svetlo vonku. 

Väčšina farebných a svetlých šošoviek je primárne na použitie v interiéri. Tie najsvetlejšie sú vhodné do tmavších priestorov, napríklad na kryté plavárne. Na druhej strane, niektoré tmavšie odtiene, ako sú tmavomodrá, šedá alebo čierna, pomôžu zvládnuť oslnenie slnka a sú určené skôr do exteriéru.Univerzálne moderné plavecké okuliare majú spravidla fotochromatické šošovky, ktoré sa prispôsobia svetlu a poskytujú optimálny komfort.

Zdieľať článok:
2017 © swim4fit | Created by high5.sk