Plávanie: Najprirodzenejšia cesta k zdraviu a vitalite!

Plávanie nie je len šport. Je to terapia pre celé telo. Kto s ním raz začne a zaznamená výrazné prínosy, tak s ním nikdy neprestane. Dodáva energiu, spaľuje tuky a preukázateľne predlžuje život. Tak prečo neplávať? 

Plávanie pre podporu ostatných športov

Plávanie je krásny šport sám osebe, ale predstavuje aj absolútne vhodný základ pre akýkoľvek iný druh športu. Dôvodom je, že ide o cyklický kontinuálny pohyb v miernej až vysokej intenzite, čo pre telo zabezpečuje lepšie využitie telesnej energie akými sú:

  • ATP-CP systém
  • Anaeróbna glykolýza 
  • Aeróbne deje

Ako ukazuje graf, všetky tieto systémy fungujú zároveň, ale podľa typu aktivity v nich niektorý vždy dominuje. Najprv teda svaly využijú dostupné ATP, keď sa vyčerpá, z glukózy sa vytvorí nové. Ak budete plávať dlhé trate a samozrejme pomalšie, časom zaplávate dlhšie. Pokiaľ budete plávať rýchlo krátke trate, časom ich zaplávate rýchlejšie. Aj to je efekt správneho rozkladania energie. Telo sa naučí lepšie aktivovať energiu, čo je základ pre každý šport a vyrovnaný nárast kondície.

Plávanie pre lepšie využitie kyslíka a spaľovanie tuku

Dobré plavecké výkony nie je možné dosahovať bez správneho dýchania. A práve to zvyšuje kapacitu pľúc. Okrem toho sa však dostaví aj eskalácia anaeróbneho prahu (ANP). To je nesmierne dôležitý bod. V ňom totiž dochádza k rovnováhe medzi tvorbou a využitím laktátu. A čo je to laktát? Ide o soľ kyseliny mliečnej a produkt anaeróbneho metabolizmu. Rovnováha medzi tvorbou a využitím je stav, kedy telo prechádza z aeróbneho do anaeróbneho módu a znižuje sa pomer energie v prospech tukov. Pri plávaní sa tento bod dosahuje jednoducho. Ako teda páliť tuky? Rozplávajte sa približne 10 minút a postupne zvyšujte tempo na správnu tepovú frekvenciu. Takto plávajte 45 minút a následne 5 minút pomaly uberajte z tempa. Cvičte 3x do týždňa ako doplnok k silovému tréningu.

Plávanie pre rast nevyužitých svalov

Pri plávaní sa využívajú aj svaly, ktoré pri bežnom živote ostávajú ochabnuté. Z toho vyplýva, že sa zlepšuje celková konštrukcia postavy, držania tela, príde pocit energie v tele. Precvičíte si svaly, ktoré napríklad v posilňovni nemáte šancu zapojiť do hry. Mimochodom je to ideálny rehabilitačný spôsob aj v prípade problémov s chrbticou. Často totiž za ne môžu ochabnuté a nepoužívané svaly.

Plávanie pre otužovanie celého tela

Na plávanie nezanevrite ani v jesenných a zimných mesiacoch. Práve naopak. Otužovanie je jedným z významných benefitov plávania. A to nemusíte patriť ani k ľadovým medveďom. Rozdielnosť medzi teplotou vody a okolím je pre telo zmenou a vďaka tomu sa prirodzene otužuje. V zimnom období tak budete lepšie prekonávať výkyvy teplôt a budete profitovať zo zníženej chorobnosti. 

Plávanie ako liek na srdcovocievne ochorenia

Srdcovocievne ochorenia patria k najrozšírenejším na svete. A prevenciou voči nim by bolo pravidelné plávanie. Nielen vďaka pohybu, ale aj tým, že po  ponorení do vody s teplotou 18-30 ºC nastáva väčšinou pokles srdcovej frekvencie. Naopak, pri ponorení do vody s teplotou 35-37 ºC a pod 15ºC srdcová frekvencia stúpa. Plavecké bazény sú obvykle dimenzované práve na pokles srdcovej frekvencie. Zaťažením srdca sa tak pulz nedostáva do závratných výšok a z dlhodobého hľadiska má u trénovaných jedincov pulz v bežnom živote tendenciu klesať, čím sa jednoducho srdce menej opotrebuje a dlhšie slúži. 

Plávanie na podporu duševnej pohody

 

Aktívny pohyb vo vode je nielen fantastickou fyzickou aktivitou, ale tiež výborným spôsobom na podporu nášho duševného blahobytu. Podobne ako pri iných športoch, aj pri plávaní dochádza k uvoľňovaniu endorfínov. Tieto neurotransmitery prispievajú k pocitom šťastia a pohody. Pravidelné tréningy a kurzy plávania vám teda môžu pomôcť zlepšiť nielen fyzickú kondíciu, ale aj náladu a celkovú psychickú odolnosť.

Plávanie nám však nepridáva iba na pohode, ale aj na ume! 

Ako sme uviedli už vyššie, plávanie zlepšuje prietok okysličenej krvi v našom organizme a tým pádom aj jej zásobovanie do mozgu. Aj preto je spájané so zlepšením kognitívnych funkcií, vrátane pamäte, sústredenia a schopnosti riešiť problémy. Dokonca môže pomôcť predchádzať kognitívnemu úpadku spojenému s starnutím a rôznymi neurodegeneratívnymi ochoreniami.

Zapíšte sa na jeden z našich kurzov plávania pre dospelých a urobte niečo pre svoje telo aj ducha.

Plávanie pre lepší spánok

Plávanie je známe svojím relaxačným účinkom na telo aj myseľ. Vztlak vody uvoľňuje napätie v našich kĺboch a svaloch, ako aj pomáha pri bolestiach krížov a tým pádom pomáha navodiť pocit fyzického uvoľnenia.  To má za následok aj duševnú relaxáciu. Ak k tomu pridáte benefity plávania pre duševnú pohodu, ktoré sme rozpísali vyššie, máte dokonalý recept na lepší spánok.  Plávanie má upokojujúci účinok na myseľ aj vďaka pravidelne sa opakujúcemu pohybu paží a nôh (ak teda hovoríme o správnej technike plávania). Kombinácia upokojujúceho účinku vody a rytmických pohybov pomáha navodiť pocit pokoja a znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, ktorý negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku. 

Kurz plávania na budovanie sebadôvery

Nezabúdajme ani na sebadôveru, ktorá je z hľadiska duševného zdravia tiež mimoriadne dôležitá. Ako nám s ňou dokáže pomôcť práve plávanie? Nuž, hneď dvoma spôsobmi. Snáď nikoho netreba presviedčať o tom, že plávanie vedie k zlepšeniu fyzickej kondície. A nielen pocitovej (teda, že zvládneme väčšiu záťaž), ale aj vizuálnej. Ináč povedané – plávaním zušľachtené telo vyzerá dobre. A to sa odrazí aj na lepšom obraze o samom sebe a vyššom sebavedomí.

Druhý aspekt súvisí so správnou technikou plávania. Akonáhle máte zautomatizované pohyby a synchronizáciu paží a nôh, rytmika vo vode vám nerobí problém a tým pádom podávate aj lepší výkon. Aj to vám určite pomôže zlepšiť sebavedomie.  Citeľné zlepšenie je mimoriadne vďačnou odmenou a zároveň silným motivátorom. Na našich kurzoch plávania v Bratislave vám garantujeme, že dosahovanie mét sa stane súčasťou vášho DNA. 


Nehovoriac o tom, že spoznáte množstvo pohodových ľudí. Tak na čo ešte čakať?

Presvedčili sme vás o benefitoch plávania pre vaše zdravie?

Pozrite si našu ponuku kurzov plávania pre dospelých

Menu