Kurz plávania pre dospelých – Aké má výhody?

dospeli ludia v bazene na kurze plavania

Plávanie je zručnosť, ktorá má nespočetné výhody pre ľudí všetkých vekových kategórií. Deti si pri ňom osvoja základy a prínos zdravého pohybu, dospelí si ich pripomenú. Jednoducho a trefne to zhrnul 23-násobný zlatý medailista z olympijských hier Michael Phelps:

Plávanie je skvelý tréning, pretože musíte pohybovať celým telom proti odporu vody.

V tejto jednoduchej myšlienke zhrnul gro výhod, ktoré plávanie ponúka. Precvičíme pri ňom totiž celé naše telo, nielen izolované partie.

Navyše, nikdy nie je neskoro. Nikto nepovedal, že s plávaním musí človek začať v detstve. Z benefitov zdravého pohybu vo vode môžete ťažiť aj vtedy, keď už ste sami rodičom. 

Či už ste úplný začiatočník alebo chcete zdokonaliť svoje plavecké schopnosti, kurzy plávania pre dospelých sú tou správnou cestou. Netreba sa ostýchať. Túto zručnosť si dokážete osvojiť naozaj v každom veku, stačí len chcieť. 

Ak máte záujem o kurz plávania pre dospelých v Bratislave, ste na správnom mieste. 

Prečo sa zapísať na plavecký kurz pre dospelých?

Plávanie je vynikajúca forma cvičenia s nízkym dopadom na kĺby, čo je obzvlášť prospešné pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou. Napríklad v dôsledku nadváhy či zdravotných komplikácií. Ide zároveň o perfektný spôsob, ako sa dostať do lepšej formy, prípadne urýchliť rekonvalescenciu. Nenechajte sa odradiť prípadnou slabšou kondíciou. Plávaním si ju o poznanie zlepšíte. 

Pravidelné plávanie nám pomáha zlepšovať kardiovaskulárnu kondíciu, teda efektivitu, s akou pracuje naše srdce. Tá je dôležitá nielen pri športe, ale je podmienkou zdravého a naplneného života. Okrem toho plávaním budujeme silu a pomáha nám zlepšovať pohyblivosť kĺbov a končatín. 

Ďalšou výhodou kurzov pre dospelých je zvýšená bezpečnosť a sebadôvera vo vode. Či už je to budete pri mori alebo v bazéne, schopnosť plávať výrazne znižuje rôzne riziká, ktoré v takomto prostredí číhajú. 

Nehovoriac o tom, že schopný plavec vie podať pomocnú ruku tam, kde je to nevyhnutné. Vždy je lepšie byť pripravený. 

Plavecké lekcie môžu majú tiež psychologický aspekt, pretože pomáhajú dospelým prekonať strach alebo úzkosť spojenú s vodou. Niektorí ľudia so sebou nosia negatívne zážitky z minulosti, alebo sú jednoducho nespokojní pretože sa nenaučili plávať ako deti. Tieto problémy absolvovaním kurzu pominú, resp. sa s nimi človek oveľa lepšie vyrovná. 

V dôsledku toho sa môžete cítiť lepšie pripravení zvládať stresujúce situácie aj mimo bazéna. 

Plávanie je zároveň aj sociálna aktivita, ktorá spája. Na kurzoch môžete spoznať ďalších ľudí podobného zmýšľania, ako ste vy. Vo vode sa zrodili mnohé nové priateľstvá. 

Myslíme však aj na tých, ktorí chcú viac priestoru pre seba. Aj z tohto dôvodu ponúkame individuálne kurzy plávania v Bratislave. Stačí, ak sa nám ozvete. 

Správna technika plávania je kľúčová 

A to z viacerých dôvodov, vrátane bezpečnosti vo vode, efektivite a prevencie zranení. 

Správna technika plávania umožňuje človeku pohybovať sa vo vode s menším odporom, šetriť energiu a znižovať riziko únavy. Tiež zabezpečuje, že telo je správne polohované a orientované, čím sa znižuje zaťaženie kĺbov a svalov a klesá tak riziko zranení. 

Okrem toho správna technika pomáha plavcom dýchať efektívnejšie, čo je nevyhnutné pre výdrž. Nemusíte pritom cieliť na súťaže, dobrý výkon poteší aj v bazéne na kúpalisku, či na dovolenke pri mori. 

Naučiť sa plávať so správnou technikou je nevyhnutné bez ohľadu na vek. Nikdy nie je prineskoro, pretože naše telo má schopnosť prispôsobiť sa a získavať nové zručnosti počas celého nášho života. Či máte 22 rokov alebo 57, rybičkou sa môže stať každý. 

Ako sa naučiť správnej technike? 

Odpoveď je jednoduchá – pod dozorom fundovaného odborníka. Napríklad na jednom z našich kurzov plávania v Bratislave

Neodporúčame učiť sa na základe internetových článkov či videí, najmä ak nemáte predošlé skúsenosti. Zbytočne tak riskujete zranenie, osvojenie si nesprávnych návykov, alebo niečo ešte horšie.Zveriť sa do rúk plaveckého trénera je najlepšie riešenie. 

Ak máte v tomto bode nejaké otázky, je to iba fajn. Rozumieme, že plávanie môže pôsobiť odstrašujúco, najmä ak s pobytom vo vode nemáte žiadne skúsenosti. Niet sa však čoho obávať. Naši odborníci sa postarajú o to, aby ste túto zručnosť získali v komfortnom tempe a so všetkým, čo k tomu patrí.

Kontaktujte nás a vidíme sa na jednom z našich kurzov plávania pre dospelých v Bratislave!

Menu