Bratislavské bazény: história, kuriozity, fakty

historicky bazen v bratislave

Vedeli ste, že mnohé bazény v Bratislave majú zaujímavú históriu plnú kuriozít, ktorá len čaká na to, aby ste ju preskúmali? Poďme sa spoločne ponoriť do minulosti a preplávajme súčasnosťou, možno dokonca objavíme skryté poklady. 

Pohľad do histórie

Najstarší bazén v Bratislave bol otvorený v roku 1895 a tvoril súčasť známych kúpeľov Grössling. Verejnosti slúžil až do 40. rokov minulého storočia, kedy bol pri prestavbe areálu zasypaný. Dobrou správou je, že samotné kúpele v súčasnosti prebiehajú obnovou. Tá sa uskutoční v súlade s návrhom skupiny talianskych architektov OPPS Architettura a vyzerá naozaj ambiciózne. Súčasťou obnovy má byť aj oživenie spomínaného najstaršieho bazéna v Bratislave.

Hoci ten bol v 40. rokoch zasypaný, v Petržalke vtedy dokončili ikonické letné kúpalisko na Tehelnom poli. Vedeli ste, že vyrástlo na pozemku, kde predtým stál cintorín pre chudobu? V roku 1943 ponúkalo už tri bazény, pričom najväčší z nich spĺňal olympijské parametre. Aj vďaka tomu sa tu konali rôzne medzinárodné plavecké súťaže ale aj zápasy vo vodnom póle. Dodnes ide o jeden z najväčších plaveckých bazénov v Bratislave. 

Kúpalisko na Tehelnom poli dodnes patrí k najznámejším a najobľúbenejším v našom hlavnom meste a čoskoro začne neuveriteľnú 84. sezónu. Prídete sa sem v horúcich letných mesiacoch schladiť aj vy?

Vráťme sa na chvíľu ešte do minulosti. Jeden z najkrajších bratislavských bazénov bol postavený pred rovnými 100 rokmi v hoteli Carlton. Pochváliť sa mohol presklenou strechou a krásnym pohľadom na mesto, keďže bol vsadený do zeme na najvyššom poschodí. Žiaľ, počas rekonštrukčných prác začiatkom tohto tisícročia bol bazén zasypaný.

Moderné bazény v Bratislave

Moderné plavecké komplexy sa v Bratislave začali stavať v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

Jedným z najznámejších je plaváreň na Pasienkoch. Aj v súčasnosti sa môže popýšiť olympijským bazénom, ale aj menším výučbovým. Plaváreň si prešla viacerými rekonštrukciami a dodnes patrí k najpopulárnejším v našom hlavnom meste.

Bazény v zajatí zelene. Tak by sme mohli opísať plaváreň Rosnička, ktorá vznikla v roku 1978. Jej dominantou je plavecký 50 metrový bazén, obklopený lesmi medzi Dúbravkou a Karlovou vsou. Práve všadeprítomná zeleň je odlišovacím znakom plavárne a dôvodom, prečo si dlhodobo drží svoju popularitu.

Jedným z najnovších prírastkov je bazén v bývalej továrni na cigarety v Petržalke, ktorý bol otvorený v roku 2011. Je postavený v priestoroch suterénovej haly a považovaný za jednu z najzaujímavejších a najneobvyklejších plaveckých atrakcií v meste. Boli ste sa v ňom už okúpať?

V Bratislave v súčasnosti nájdete vyše 10 krytých bazénov prístupných pre verejnosť a zhruba dvojnásobok bazénov na letných kúpaliskách. Aj keď nejde o žiadne závratné čísla (neďaleká Viedeň ich má zhruba trojnásobne viac), potešujúcim faktom je, že ich počet rastie.

Menu