Ako zaradiť do tréningového plánu 30-minútové plávanie?

Okrem toho, že plávanie už len 30 minút týždenne predstavuje skvelú formu kardiovaskulárneho cvičenia, pomáha tiež chrániť sa pred srdcovými chorobami, mŕtvicou a cukrovkou 2. typu. Pre niekoho však môže byť aj polhodinka veľa. Veď to poznáte – práca, rodina, únava, povinnosti, oddych. Svoj argument prečo sa to NEdá majú mnohí. Avšak s troma piliermi – organizáciou času, potrebným priestorom a správnou motiváciou – to musí ísť.

 

Organizácia času

 

Tých 30 minút naozaj nie je veľa. Najmä ak eliminujete všetky zbytočné zdržania a aktivity na poslednú chvíľu. Držte sa týchto zásad:

 

 • veci na plávanie si pripravte už večer vopred, najneskôr ráno v predmetný deň,
 • spíšte si svoju konkrétny tréningový plán, ktorého sa budete držať, s rozpisom dní, ale aj rutín, ktorým sa budete v bazéne venovať,
 • spíšte si tiež predtréningový a potréningový jedálniček a zásobte sa vopred,
 • dohodnite sa na lekcie s trénerom plávania, ak si chcete ušetriť čas na príprave rutín a realizácii. S týmto vám radi pomôžeme aj my. 

 

Ak ste vopred pripravení, dodržiavanie plánu je jednoduchšie. Ušetríte čas, ale aj svoje nervy. Postupne sa na svojho „30-minútovku“ budete čoraz viac tešiť. Motivácia na cvičenie a plávanie príde sama.

 

Priestor 

 

Máločo je pri plávaní nepríjemnejšie, než hlava na hlave v preplnenom bazéne. V takýchto podmienkach sa trénovať nedá. Pripravte sa teda aj v tomto ohľade. Chcete predsa využiť svojich 30 minút naplno. Tréningový plán si nezaslúži osekávanie.

Zistite si vopred obsadenosť dráh. Víkendy zvyčajne bývajú rušné, rovnako tiež hodiny, kedy končia ľudia v práci. Na niektorých plavárňach však môžu byť hektické rána. Pomôcť nájsť ideálny čas na váš tréning vám bude vedieť personál. Alternatívne sa dohodnite s viacerými plaveckými nadšencami a rezervujte si celú dráhu. 

 

Motivácia 

 

Motivácia na cvičenie či plávanie je zapeklitá vec. Nikto ju nevidel a predsa mnohým chýba. Prečo ísť plávať? Načo si urobiť tréningový plán? Ako nájsť tých 30 minút?

Odpovede na tieto otázky sú palivom, ktoré vás dostane do bazéna. Motiváciou by vám v prvom rade malo byť utužovanie zdravia, ktoré je pre pravidelné plávanie charakteristické. Medzi jeho benefity patria tiež:

 

 • prevencia pred mnohými ochoreniami,
 • zlepšenie nálady a potlačenie stresu,
 • zlepšenie postavy a regulácia hmotnosti,
 • väčšie množstvo energie počas dňa,
 • lepší spánok,
 • silnejšia imunita,
 • lepší metabolizmus.

Ak chcete z času v bazéne vyťažiť naozaj čo najviac, oslovte trénera plávania. Ten vám pomôže nastaviť taký režim, ktorý bude šitý na mieru vašim predstavám a potrebám, ale aj fyzickým danostiam. Radi vám pri zdokonaľovaní sa v bazéne, ale aj mimo neho, pomôžeme.

Menu