Správna technika plávania je mimoriadne dôležitá. Nestačí len mávať rukami a kopať nohami a nejako sa dostať na druhý breh. Paradoxne, aj mnoho ľudí, ktorí sa považujú za výborných plavcov, robí pri tejto činnosti chyby. Vybrali sme 6 najčastejšie sa opakujúcich. Samozrejme, máme namysli aktívne plávanie, nie o rekreačné „čľapkanie“ sa v bazéne.
Mnoho ľudí sa pri plaveckom výkone pozerá príliš dopredu. Hlava by však mala byť zafixovaná v polohe kolmo na dno bazéna. Správne držanie tela je dôležité.
Pozerať sa dopredu je inštinktívne, aby ste videli, kam plávate. Je to však nesprávne, nakoľko keď zdvihnete hlavu, automaticky sa vám o čosi viac ponorí spodná časť tela. Musíte tak pri plávaní zbytočne vynaložiť viac námahy.
Pod vodou sa, samozrejme, nadýchnuť nemôžete, ale to neznamená, že by ste s ponorenou tvárou mali nonstop zadržiavať dych. Pod hladinou vydychujte, spočiatku nosom. Pri vynorení sa nadýchnite. Dýchanie pod vodou je mimoriadne dôležité pre zlepšenie plaveckého výkonu.
Ak pri každom ponorení zadržiavate dych, zbytočne sa oberáte o sily a rýchlejšie sa unavíte. Najbližšie si dajte záležať na tom, aby ste pod hladinou vydychovali a uvidíte, že plávanie hneď pôjde jednoduchšie.
Na to, aby bolo plávanie dostatočne rýchle a efektívne, musíte nájsť to správne tempo. Je mimoriadne dôležité držať ho počas celého výkonu, prípadne ku koncu zvýšiť – ak sa zúčastňujete pretekov. Ak si však na začiatku zvolíte privysoké tempo, rýchlo sa unavíte.
Každým súčasným pohybom rúk a nôh by ste mali prekonať tú istú vzdialenosť. Ak sa tak nedeje, s najväčšou pravdepodobnosťou nedržíte pri plávaní konštantné tempo.
S predošlým bodom súvisí aj tento. Pri plávaní je mimoriadne dôležité, aby vaše ruky a nohy konali v súlade. Ak kopete prisilno a rukami len tak mávate, akurát sa zbytočne unavíte no vášmu výkonu to neprospeje.
V závislosti od plaveckého štýlu by mali vaše horné a dolné končatiny zhruba zaberať v tom istom okamihu. Neznamená to však, že by mali kopírovať ten istý pohyb v rovnakom čase.
Samozrejme, je to iné, keď plávate kraul a keď plávate prsia, v detailoch sa synchronizácia líši. Správne držanie tela a súlad medzi rukami a nohami sú však alfou a omegou dobrého výkonu.
Jednou z najčastejších chýb pri plávaní pŕs, okrem vyššie uvedených všeobecných, je, že robíte nohami a rukami priširoké oblúky. Je dôležité uhol pohybu o čosi zmenšiť. Odpor vody sa tak zníži a vy sa posúvate dopredu rýchlejším a plynulejším tempom.
Aj technika kraul má svoje „populárne“ neduhy. Najčastejšími sú príliš divoké kopanie nohami – čo opäť súvisí s nedostatočnou synchronizáciou s rukami – a nedostatočná rotácia tela. Pri kraule je potrebné, aby vaše telo nebolo v statickej plochej polohe, ale aby sa pri pohybe vytáčalo do strán. Zrýchli to váš pohyb a lepšie si tak rozložíte sily.
Poukázať na chyby je jedna vec, ale najefektívnejšie sa ich zbavíte iba poctivým tréningom. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je zapísať sa na plavecký kurz pod vedením profesionálov. Iba pod odborným dohľadom dosiahnete výsledky, na ktoré môžete byť pyšní. Tak neváhajte a ozvite sa nám ešte dnes.