Plávanie pomáha pri bolesti krížov

 

Plávanie býva často odporúčané pacientom trpiacim na bolesti krížov. Výhody oproti „suchozemskému“ cvičeniu sú zrejmé: stav beztiaže vo vode minimalizuje tlak na kĺby, znižuje kompresiu nervov a pomáha uvoľňovať svalstvo. Všetko kľúčové faktory pre potlačenie nepríjemných príznakov. Odložte lieky na bolesti krížov a radšej skočte do bazéna. 

Plávanie s rozumom pomáha proti bolesti

 

Keď človek trpí na bolesť dolnej časti chrbta, môže byť v pokušení iba odpočívať a úplne sa vyhýbať cvičeniu. To je však azda najhoršia vec, akú môžete urobiť. Príliš veľa pasivity totiž vedie k atrofii (ochabnutiu) svalov, ktoré držia dolnú časť chrbta – ľudovo povedané kríže. Keď tieto svaly ochabnú, nedokážu správne stabilizovať chrbticu, čo spôsobuje zhoršenie stavu a ešte väčšie bolesti. 

Z tohto dôvodu je odporúčané vykonávať aspoň nejaké cviky na bolesť krížov, keďže sú nevyhnutné pre zdravie chrbtice. Plávanie je v tomto ohľade ideálne.

Prečo?

Keď plávate, veľká časť vášho tela je nadnášaná. To vytvára oveľa menší tlak na  kĺby ako iné formy cvičenia. Najmä tie, ktoré vykonávate na súši – beh, aerobik, bicyklovanie či posilňovanie. Bolesť krížov u mnohých ľudí je synonymom k bolesti bedrových kĺbov, preto plávanie prináša úľavu.

Plávanie šetrí kĺby a chrbticu, ale zároveň zvyšuje ich odolnosť a silu. Pomáha zapájať svaly, ktoré nie vždy používate. Hlavne tie, ktoré sú potrebné na zlepšenie stability chrbtice a posilnenie oblasti krížov.

 

Aké plavecké štýly zmierňujú bolesti krížov?

 

plavecké štýly, ktoré sú pre ľudí s bolesťou krížov a chrbtice vhodnejšie. Tu podotýkame, že ak je to možné, mali by ste zvážiť využitie služieb trénera. Je totiž dôležité, aby ste sa naučili správnu a vhodnú techniku ​​plávania a znížili riziko zranenia.

Na úvod odporúčame pomalšie plávanie pŕs a znaku, pretože iné štýly zahŕňajú väčší pohyb trupu a môžu spôsobiť bolesť pri pohybe. Neznamená to však, že budete môcť plávať iba tieto dva spôsoby.

Keď si zvyknete na pravidelné plávanie a budete sa cítiť pohodlne s reakciou vášho tela, môžete potenciálne vyskúšať iné štýly. Môžete tiež vyskúšať vodný aerobik alebo konkrétne cviky proti bolesti krížov vo vode.  Dokonca aj tie najšetrnejšie vodné cvičenia s minimálnym rozsahom pohybu sú prospešné.

Aj tu však platí, že opatrnosť je nevyhnutná. Vždy je dôležité venovať pozornosť signálom vášho tela. Ak cítite bolesť alebo vyčerpanie, urobte si prestávku. Ak to zájde ešte ďalej, napríklad pocítite mdloby alebo závraty, prestaňte a čo najskôr konzultujte plávanie so svojím lekárom.

Opakujeme, najlepšie urobíte, ak budete trénovať pod dozorom fundovaného trénera. Iba tak si osvojíte zásady správneho a zdravého plávania. A lieky na bolesti krížov sa stanú minulosťou. 

Menu