Kurzy plávania alebo plávanie samostatne? Výhody a nevýhody

Ako plavec s už nejakými skúsenosťami možno máte pocit, že tréning na vlastnú päsť vám dá všetko, čo potrebujete. Nemusíte sa nikomu prispôsobovať a ešte aj ušetríte. Avšak jednotlivci, ktorí absolvujú kurz plávania získajú cenné zručnosti, ktoré im pomôžu postúpiť na ďalšiu úroveň. Oba spôsoby tréningu majú svoje výhody aj nevýhody. Dnes si o nich povieme viac.

 

Plávanie samostatne

 

Výhody

 

 • ušetríte peniaze – áno, plavecké kurzy stoja peniaze, ako každá iná služba. Ak na nich teda nechodíte, logicky, vaše náklady sú nižšie, platíte v podstate len vstup na plaváreň či bazén (ak trénujete na verejnosti). Prípadne ešte napríklad za dosku na plávanie či iné pomôcky, ak ich využívate.
 • máte voľnosť v plánovaní – kurz s trénerom je vždy minimálne o dvoch a tí sa musia časovo zosúladiť. Ak plaváte samostatne, máte väčšiu flexibilitu. Sami si tvoríte rozvrh a tréningový plán.
 • nemusíte hľadať trénera – najsť fundovaného odborníka môže niekedy dať zabrať. Tréningom na vlastnú päsť táto nutnosť odpadá. 

 

Nevýhody

 

 • úplní začiatočníci si neporadia – ak plávať neviete, resp. máte len absolútne základy, sami sa zdokonalíte len veľmi ťažko. V takýchto prípadoch to bez trénera jednoduchom nepôjde.
 • neidentifikujete chyby – ak práve aj vy nie ste odborníkom, tak vám bude chýbať externý pohľad. Certifikovaný tréner plávania totiž vie identifikovať nedostatky a priestor na zlepšenie vo vašej technike. 
 • riziko úrazu – s predošlým bodom súvisí aj tento. Pri nesprávnej technike, respektíve pri nezodpovednom správaní sa v bazéne, môže dôjsť k úrazu či problémom, napríklad kŕčom. V takýchto situáciách je rýchly zásah nevyhnutný, najmä ak sa stanú v hlbších vodách. Áno, pomôcť môže aj verejnosť, ale fundovaný tréner je na takéto situácie a dávanie prvej pomoci cvičený a pripravený.

 

Kurzy plávania

 

Výhody

 

 • máte k dispozícii pomôcky – dosky na plávanie, plutvy, pádla. Všetko užitočné pomôcky, ktoré vám pomôžu zlepšiť techniku plávania a osvojiť si princípy. Na plaveckom kurze máte spravidla k dispozícii celý arzenál vybavenia, navyše s inštruktážou od odborníka.
 • progres sa nezasekne – sólo tréning má svoje limity. Skôr či neskôr sa dostanete do bodu, kedy sa váš progres spomalí, alebo úplne zastaví. Tréner plávania však vie, ako pripraviť plán, s ktorým budete neustále napredovať. S jeho pomocou svoje hranice prekonáte a zdokonalenie na seba nenechá dlho čakať.
 • dozor odborníka – tréner plávania má nielen praktické skúsenosti, ale aj teoretické vedomosti. To znamená, že pozná vedecké a fyziologické pozadie plávania. Vie naučiť správnu techniku, koordináciu horných a dolných končatín, efektívne dýchanie a mnoho ďalších aspektov, ktoré sú pri plávaní nevyhnutné.
 • bezpečnosť – nesprávna technika, precenenie vlastných síl, kŕče, prehltnutie vody, kolízia s ostatnými. To všetko sú riziká, ktoré číhajú v bazéne. Najlepšie si s nimi poradíte, ak im predídete. A to najlepšie dokážete práve pod dozorom fundovaného trénera.

 

Nevýhody

 

 • je potrebná istá flexibilita – pri plánovaní tréningov je nevyhnutné, aby ste sa časovo a lokalitou zhodli s druhou stranou. Aj tréneri však majú svoj rozvrh a nie vždy môžu vtedy, keď vy chcete. Diskusiou a hľadaním kompromisu sa však vždy dá dôjsť ku kompromisu. 

 

Ak hľadáte kurzy plávania v Bratislave, ste na správnom mieste. Či patríte k úplným začiatočníkom, alebo ostrieľaným plavcom, radi vás privítame v kolektíve a pomôžeme vám posunúť sa na ďalšiu úroveň. Neváhajte nás kontaktovať.

Menu