Plávanie ako forma cvičenia pre seniorov – 4 neoceniteľné benefity

Plávanie je skvelá forma cvičenia pre seniorov. Ide o šport s nízkou náročnosťou a úrovňou záťaže, ktorý je navyše prospešný aj pre ľudí trpiacich artritídou, bolesťami bedrových kĺbov či inými stavmi spojenými s vyšším vekom. Pre starších ľudí je udržiavanie aktívneho životného štýlu kľúčové pre celkové zdravie a mnohí sa venujú práve plávaniu. Prinášame vám 4 dôvody, prečo robia dobre.

 

1. Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie

 

Pravidelné aeróbne cvičenie, akým je aj plávanie, znižuje krvný tlak a pomáha zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Už jednopercentné zvýšenie podielu HDL cholesterolu znižuje riziko úmrtia na srdcové choroby o 3,5 percenta. Ide o nezanedbateľné zlepšenie, predovšetkým vo vyššom veku.

Plávanie vo všeobecnosti robí srdce silnejším a zlepšuje komplexné kardiovaskulárne zdravie a vytrvalosť. Znižuje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh srdca a znižuje riziko srdcových a pľúcnych ochorení.

 

2. Znižuje riziká osteoporózy 

 

Plávanie pomáha zvyšovať minerálnu hustotu kostí (BMD – bone mineral density), čo je dôležité v boji proti osteoporóze. To je veľmi dôležité najmä pre staršie ženy. Zlomeniny kostí v dôsledku osteoporózy postihujú až tretinu žien nad 50 rokov a pätinu mužov.

Ľudia s ťažkou osteoporózou alebo kyfózou (zhrbenie hornej časti chrbta), ktorí sú vystavení vysokému riziku zlomenín kostí, môžu siahnuť aj po iných aktivitách vo vode. Vhodným cvičením pre seniorov je tiež aqua aerobic či chôdza pod hladinou.

 

3. Je šetrné ku kĺbom

 

Keďže plávanie nepredstavuje zbytočnú záťaž pre telo, je šetrné k bedrovým kĺbom, ale aj kolenám či chrbtici. To sú partie, s ktorými mávajú problém predovšetkým seniori. 

Keďže vo vode máme vďaka menšiemu vplyvu gravitácie pocitovo nižšiu telesnú hmotnosť, miernejšia je tiež záťaž na boľavé kĺby. To ocenia predovšetkým seniori, ktorí majú artritídu či fibromyalgiu. Bolestivé príznaky sa vďaka plávaniu objavujú menej často a v nižšej intenzite.

 

4. Spevňuje telo

 

Plávanie precvičuje všetky hlavné svalové skupiny. Hornú časť tela, svaly telesného jadra a svaly nôh – všetko dôležité partie pre držanie tela a stabilitu. Ich zosilnenie a spevnenie znižuje riziko pádov. Plávanie je ideálnym celotelovým cvičením pre seniorov aj preto, že je pri ňom nižšie riziko zranenia.

Jedna štúdia vykonaná v Austrálii na vzorke 1 700 mužov vo veku 70 rokov a viac zistila, že tí, ktorí plávali, mali o 33 % menšiu pravdepodobnosť pádu v porovnaní s mužmi, ktorí neplávali vôbec.

 

Benefitov plávania a hydroterapie je, prirodzene, viac. Tieto 4 sú však mimoriadne cenené najmä u seniorov. Či už máte problémy s krvným obehom srdca, bolesti bedrových kĺbov, alebo osteoporózu, plávanie je správnou cestou ako tlmiť ich príznaky a zlepšiť kvalitu svojho života.

Menu