Domov
/
/
Príznaky dehydratácie pri plávaní nepodceňujte

Príznaky dehydratácie pri plávaní nepodceňujte

Zdieľať článok:

Čo by ste povedali, že je pri plávaní dôležité? Nepochybne správna technika, koordinácia, primeraná záťaž, rýchlosť a určite aj hydratácia. A práve na posledný menovaný faktor mnohí zabúdajú. Akosi sa nám automaticky spája, že keďže plávame vo vode, tak už nie je potrebné dbať na jej adekvátny príjem. Opak je však pravdou, plávanie je fyzická aktivita ako každá iná a my pri nej tekutiny strácame.

 

Prečo je hydratácia pri plávaní dôležitá?

 

Niečo sme už naznačili, je to práve z dôvodu straty tekutín pri fyzickej aktivite. Ináč povedané, aj pri plávaní sa potíme. Možno to znie prekvapujúco, ale je tomu naozaj tak. Dokonca môžeme povedať, že pri plávaní sa nadmerne potíme, pretože ide o fyzickú aktivitu, pri ktorej zapájame intenzívne celé telo.

 

Dehydratácia môže v bazéne prísť znenazdajky. Je to z toho dôvodu, že takmer všetky príznaky nadmerného potenia sú v bazéne akýmsi spôsobom potlačené. Keďže ste celý čas mokrí, nevidíte kvapôčky potu, telo sa vám ochladzuje a vy tak neregistrujete zvýšenú teplotu, ešte aj sucho v ústach sa stráca, kvôli občasnému prehĺtaniu vody. Príznaky dehydratácie teda ani nemusíte zaregistrovať. Môže sa zdať že ide o banálne príčiny. Ale práve v tomto sa skrýva zákernosť potenia vo vode.

 

Pri intenzívnejšom hodinovom tréningu môže plavec stratiť aj 500 mililitrov tekutín potením. Príznaky dehydratácie sa v prípade, že ju nedoplníte, prejavia veľmi rýchlo. Je teda mimoriadne dôležité, aby ste sa počas tréningu priebežne hydratovali. Vypite počas neho aspoň liter vody, alebo minerálky. Platí však, že hydratovať by ste sa mali aj pred tréningom. Zhruba dve hodiny pred jeho začiatkom by ste mali vypiť aspoň pol litra tekutín.

 

Čo môže spôsobiť dehydratácia v bazéne?

 

Dehydratácia pri akejkoľvek fyzickej aktivite môže byť nebezpečná a nepochybne zhorší výkon. Mohli by sme však povedať, že pri plávaní sú tieto negatívne príznaky ešte intenzívnejšie. Človek je totiž vo vode a akékoľvek zbytočné vyťaženie či komplikácie môžu veľmi rýchlo viesť k nešťastiu.

 

Povedzme si najprv, aké sú príznaky dehydratácie:

 

  • pocit smädu,
  • sucho v ústach,
  • slabosť,
  • točenie hlavy,
  • malátnosť.

 

Ak u seba spozorujete akýkoľvek z týchto symptómov vedzte, že s najväčšou pravdepodobnosťou máte dočinenia s dehydratáciou.

 

Pri plávaní sú príznaky dehydratácie obzvlášť nebezpečné. Môžu totiž spomaľovať reakčný čas a úsudok, čo môže spôsobiť zaváhanie v nesprávnej chvíli, prípadne zlé odhadnutie zostávajúcich síl. Pri plávaní v prírode alebo bez dozoru sa môže veľmi rýchlo stať nešťastie.

 

Okrem toho príznaky dehydratácie prirodzene zhoršujú výkon. Plavec je pomalší, má slabšiu výdrž a nezvláda hoci aj regulárnu tréningovú záťaž. Obzvlášť nepríjemným symptómom sú tiež kŕče v dôsledku dehydratácie, ktoré sa môžu objaviť už pri plávaní, ale často aj po ňom.

 

V neposlednom rade mávajú dehydrovaní ľudia aj ťažkosti s dýchaním. A keďže dýchanie je mimoriadne dôležitým faktorom pri správnej technika plávania, ide o recept na pohromu. Ak plavec lapá po dychu, veľmi rýchlo sa vyčerpá, jeho výkon prudko klesá a hrozí úraz.

 

Suma-sumárum, aj keď ste pri plávaní obklopení vodou, rozhodne to neznamená, že sa nepotrebujete hydratovať aj zvnútra. Dbajte na optimálny príjem tekutín ako pred tréningom, tak počas neho. Iba tak totiž môžete predísť komplikáciám a nebezpečiu. Problémov, čo môže spôsobiť dehydratácia, je totiž naozaj dosť.

Zdieľať článok:
2017 © swim4fit | Created by high5.sk