Domov
/
/
Zimné plávanie a otužovanie, spoločne pre zdravie. Aký je však rozdiel?

Zimné plávanie a otužovanie, spoločne pre zdravie. Aký je však rozdiel?

Zdieľať článok:

S príchodom zimných mesiacov sa mnohí z nás tešia nielen na sviatky a prípadne sneh, ale zopár jedincov sa už nevie dočkať, kedy si pôjde zaplávať. Áno, čítate správne. Zimné plávanie sa totiž aj v našich končinách stáva čoraz väčším trendom. Nečudo, nesie so sebou mnoho zdravotných benefitov a účastníci tvrdia, že je mimoriadne návykové. Pozor, nehovoríme však o otužovaní, ktoré, aj keď má spoločné znaky, je odlišné.

Dnes teda na tému zimné plávanie – ako začať, aké má benefity a prečo by ste ho mali zvážiť. 

Aký je rozdiel medzi zimným plávaním a otužovaním?

Vráťme sa však ešte k rozdielu medzi zimným plávaním a otužovaním.

Niektoré styčné body majú spoločné, napríklad to, že telo je pri oboch vystavené pôsobeniu chladu. Je tam však jeden zásadný technický rozdiel. Pomôžme si definíciami:

  • otužovanie – vystavovanie telu pôsobeniu chladu, ktoré môže mať mnoho podôb. Môže ísť o ľadovú sprchu, chodenie naboso po snehu, státie v mrazoch v ľahkom oblečení a áno, aj zimné plávanie.
  • zimné plávanie – plávanie, teda nie len ponorenie sa, vo vode, ktorej teplota je nižšia ako 12ºC (uvádza sa aj hranica 10ºC). Podkategóriou je tiež ľadové plávanie, kedy je teplota vody nižšia ako 4ºC.

Tieto dve disciplíny snežných mužov a žien majú ešte jeden dôležitý spoločný menovateľ: zdravotné účinky.

Zimné plávanie a otužovanie – účinky na zdravie

Prejdime rovno k veci. Ak sú zimné plávanie a otužovanie praktikované s mierou a rozumom, majú nespochybniteľné zdravotné benefity, vrátane:

  • posilnenia imunity – pravidelné a racionálne vystavovanie sa chladu posilňuje imunitný systém človeka, ktorý je tak odolnejší voči škodlivým vonkajším vplyvom. Zvyšuje sa tak jeho odolnosť voči respiračným ochoreniam, infekciám a vírusom. 
  • zlepšenia nálady – pobyt v ľadovej vode stimuluje tvorbu endorfínov, ktoré vedú k okamžitému zlepšeniu nálady. Budete sa cítiť super!
  • spaľovania kalórií – znížením teploty musí srdce pracovať intenzívnejšie, aby prekrvilo celé telo. To ide ruka v ruke aj s efektívnejším spaľovaním, ktoré je po plávaní v studenej vode naštartované.
  • zlepšenia cirkulácie krvi – už v predošlom bode sme naznačili, že otužovaním a zimným plávaním sa zlepšuje cirkulácia krvi v organizme. Tá je nevyhnutná k správnemu fungovaniu všetkých našich orgánov.

Nehovoriac o tom, že pri týchto aktivitách spoznáte množstvo podobne naladených ľudí, ktorí sa tiež rozhodli urobiť niečo pre svoje zdravie – fyzické aj duševné. 

Zimné plávanie a otužovanie – ako začať?

Nie je to však len tak skočiť do ľadovej vody a plávať. Práve naopak, začiatok musí byť postupný a ideálne pod dohľadom niekoho, kto s tým má skúsenosti. Upozornenie na úvod – ak máte problémy so srdcom či kardiovaskulárne ochorenie, určite konzultujte tieto činnosti so svojim lekárom.

Ak vám nič nebráni, začnite touto postupnosťou:

  1. začnite už v sprche – znižujte postupne teplotu vody a zároveň zvyšujte čas, koľko v ľadovej sprche vydržíte. Vaše telo si tak začne postupne zvykať.
  2. nechoďte sami – keďže stať sa môže čokoľvek, určite je fajn mať pri zimnom plávaní spoločnosť. Nielenže vám v prípade potreby podá niekto pomocnú ruku, ale dôležitý je aj samotný sociálny aspekt.
  3. spočiatku striedmo – sprcha či vaňa sú fajn, ale vonku, zoči voči poveternostným podmienkam je to už iné. Začnite teda zľahka, strávte vo vode iba pár sekúnd, odplávajte iba zopár menších okruhov. Postupne pridávajte sekundy aj intenzitu.
  4. zvyšujte frekvenciu – ideálne je mať pravidelný režim otužovania či zimného plávania. Začnite jedenkrát týždenne, no postupne sa prepracujte k častejšej frekvencii, ideálne dvakrát či trikrát.
  5. myslite na čas „po“ – určite hneď po otužovaní neskáčte pod horúcu sprchu. Zmena teploty a tlaku môže spôsobiť šok vášmu srdcu. Namiesto toho sa niekde chránení pred chladom osušte a oblečte do teplého oblečenia. Nezaškodí ani šálka horúceho čaju či šálky.

Tak čo, zmenil sa váš pohľad na zimné plávanie? Áno, prekonať sa nie je jednoduché. Práve tento prvý krok je najnáročnejší. Potom to však už ide samo. Pozor však návykovosť! Možno vám pobyt v ľadovej vode zachutí natoľko, že sa v lete budete nudiť. 

Zdieľať článok:
2017 © swim4fit | Created by high5.sk