Učiť sa plávať v dospelosti? To nie je hanba
Dôvodov, prečo sa naučiť plávať, je mnoho. Od osvojenia si zábavnej činnosti až po až po efektívne cvičenie. Podľa niektorých zdrojov približne jeden z piatich dospelých nevie plávať. Naučiť sa to pri tom dá aj vo vyššom veku. Stále viac a viac dospelých sa zapisuje na kurzy plávania, nejde o nevídaný jav. Patríte medzi záujemcov aj vy?
Plávať sa môže naučiť každý bez ohľadu na vek, akurát samotná cesta je iná. Všetko sa však dá, podstatné je chcieť. Odhoďte zábrany, alebo nebodaj pocity hanby. Nie sú na mieste. Pamätajte na to, že neplavci, prichádzajú o skvelý spôsob, ako si udržať kondíciu a zdravie, a zabávať sa so svojimi deťmi či blízkymi vo vode.
Navyše, pri plávaní sa budete cítiť skvele aj psychicky. Výskumy ukazujú, že už len 30 minút v bazéne trikrát týždenne zlepšuje spánok, znižuje hladinu stresu a výrazne znižuje riziko vzniku úzkosti a depresie.
Plávanie tiež buduje vytrvalosť, silu a kardiovaskulárnu kondíciu, pričom pomáha udržiavať zdravú váhu, zdravé srdce a silné pľúca.
Vedieť plávať je skratka užitočná schopnosť. Nikdy neviete, kedy sa vám môže zísť. V extrémnych prípadoch ňou dokonca dokážete zachrániť život druhého. Vedieť plávať sa nepochybne oplatí.
Plávanie je jedným zo športov, kde je naozaj nevyhnutné pracovať na technike. Bez ohľadu na to, koľko dĺžok denne urobíte, pokiaľ nezvládnete základy, nebudete plávať efektívne. Ako to dosiahnuť?
Najlepšie pod dozorom odborníka. Plávanie možno na prvý pohľad vyzerá jednoducho, ale ide o komplex činností. Je pri ňom nevyhnutné koordinovať horné a dolné končatiny, dbať na technické prevedenie a, samozrejme, správne dýchať. Priznajme si, toto všetko samouk nezvládne.
Najspoľahlivejšou metódou je teda zveriť sa do rúk fundovaného odborníka – trénera plávania. Kurzy plávania pre dospelých nie sú ničím výnimočným. Absolvovaním si osvojíte správnu techniku pohybu aj dýchania a vyhnete sa častým chybám.
Navyše, skúsený tréner vám pomôže zbaviť sa ostychu, ak nebodaj nejaký pociťujete. Učiť sa plávať v dospelosti je úplne prirodzené. Mať túto schopnosť vo svojom repertoári je na nezaplatenie, rozhodne teda nemusíte váhať.
Ako každý šport, aj plávanie vie byť únavné. Voda má takmer 800-krát väčšiu hustotu ako vzduch, takže nie je prekvapujúce, ak sa cítite unavení rýchlejšie, ako pri iných formách cvičenia. Najmä ako začiatočníci teda nezabúdajte na oddych. Zbytočne sa nepresiľujte, počúvajte svoje telo a určite neplávajte, keď ste na pokraji síl.
Ďalším dôležitým aspektom je hydratácia. Keď je človek obklopený vodou, môže sa na prvé počutie pocit smädu zdať zvláštny. Avšak ako pri každej inej aktivite, aj tu vaše telo musí byť hydratované, ak chcete podať optimálny výkon. Uistite sa, že máte vedľa bazéna fľašu s vodou, ktorá uhasí váš smäd a pomôže vám vydržať dlhšie.
Ľahká rozcvička pred plávaním je mimoriadne dôležitá, aby ste telo dostali do prevádzkovej teploty. Predovšetkým vtedy, ak mimo plávania nerobíte žiadnu fyzickú aktivitu. Poctivou rozcvičkou minimalizujete šance na zranenie. Nemusíte to s intenzitou preháňať, postačí aj štandardné kardio, pri ktorom sa mierne zadýchate. Ideálnu rozcvičku vám bude vedieť odporučiť aj tréner plávania.
Spolu s tým, ako si budete osvojovať základy plávania, bude rásť aj vaše sebavedomie. Dajte si však pozor, aby ste pritom nezačali v bazéne príliš improvizovať. Dôsledne dodržujte pokyny trénera, predovšetkým čo sa týka techniky a dýchania. Ak vám povie, že máte cvičiť s doskou na plávanie, zrejme to má svoje opodstatnenie. Hydratujte, nevynechávajte rozcvičku, netlačte na pílu. Pamätajte, pomaly ďalej zájdeš a aj postupným zlepšovaním dosiahnete citeľný progres.