Domov
/
/
Dychové cvičenia na zlepšenie plaveckého výkonu

Dychové cvičenia na zlepšenie plaveckého výkonu

Zdieľať článok:

Bez toho, aby ste efektívne a systematicky dýchali, nemôžete podať adekvátny plavecký výkon. Práca pľúc a dostatočné okysličenie sú nevyhnutnosťou k akejkoľvek zvýšenej fyzickej aktivite. Kľúčové však nie je len vedieť dýchať počas plávania, ale tiež vo všeobecnosti zvyšovať kapacitu svojich pľúc. Na to slúžia rôzne dychové cvičenia. Dnes si povieme niečo o ich výhodách a uvedieme si konkrétne príklady.

 

Prečo sú dychové cvičenia pre plavcov dôležité?

 

Správna technika dýchania a optimálna kapacita pľúc sú pre plavcov na nezaplatenie. Umožňujú im totiž podávať stabilne kvalitné výkony a zvyšovať efektivitu vo vode. Zlepšovaním týchto faktorov dokážete okrem iného:

 

1. Získať viac energie

 

Na to, aby bunky mohli z makroživín, predovšetkým tukov a cukrov získať energiu, potrebujú byť dostatočne okysličené. Ide o takzvané bunkové dýchanie. Jeho predpokladom je dostatočná cirkulácia kyslíka v našom organizme. A práve tú je možné zlepšiť dychovými cvičeniami. So správnou respiráciou má potom plavec viac energie a vyššiu výdrž. V praxi to znamená, že únava sa dostaví neskôr.

 

2. Znížiť riziko zdravotných problémov

 

Nesprávna technika dýchania pri plávaní môže viesť až k problémom s okysličením buniek, takzvanej hypoxii. Tá zase spôsobuje kŕče a zvyšuje riziko rôznych zápalov horných aj dolných končatín. Ani jeden z týchto problémov nehrozí, ak plavec pri záťaži dýcha správne. Dychové cvičenia pomáhajú zlepšiť kapacitu pľúc, čím minimalizujú riziko nedostatočného okysličenia svalov a tkanív.

 

3. Zlepšiť výkon

 

Pravidelným cvičením dýchania sa zdokonaľuje jeho rytmus a zvyšuje objem kyslíka, ktorý ním prijímame. To je dôležité predovšetkým pri plávaní. Pri vynorení nad hladinu je totiž potrebné hlbokým nádychom prijať čo najviac kyslíka, aby bunky dokázali kreovať energiu. Možno sa to nezdá, ale dýchanie je schopnosť, ako každá iná. Sústredeným a systematickým cvičením ho dokážete zefektívniť. To vedie aj k zlepšeniu celkového plaveckého výkonu.

 

Príklady na dychové cvičenia

 

1. Kontrolované dýchanie

 

Vedeli ste, že existujú aj respiračné cvičenia pre plavcov, ktoré môžete trénovať na súši? Jedným z nich je takzvané kontrolované dýchanie. Pomaly sa zhlboka nadýchnite a zadržte dych na päť sekúnd. Potom vydýchnite všetok vzduch, čo máte v pľúcach, koľko to len dá. Celý cyclus opakujte 10-krát, pričom si dajte záležať na tom, aby ste vdychovali a vychovali naozaj pomaly.

 

2. Dýchanie na fázy

 

Ďalším pomerne jednoduchým dychovým cvičením pre plavcov je takzvané dýchanie na fázy. Podstatné pri ňom je stanoviť si intervaly, pri ktorých sa nadýchnete – zatiaľčo plávate kraul, prsia či motýlik. Vždy striedate určitý počet záberov s hlavou pod vodou a nádych. Napríklad 4 zábery prsiarskych rúk a nádych. Cyklus opakujete po celej dĺžke bazéna. Kľúčové je intervaly medzi nádychmi postupne predlžovať, čím priamo trénujete kapacitu pľúc.

 

3. Dýchanie na výdrž

 

Ide o jeden z najefektívnejších spôsobov zvýšenia kapacity pľúc, avšak odporúčame ho robiť pod dozorom. Princíp je mimoriadne jednoduchý. Snažte sa preplávať celú dĺžku bazéna pod vodou, respektíve čo najväčšiu vzdialenosť predtým, než sa nadýchnete. Pri tomto cvičení dochádza k úmyselnej hypoxii. Jej opakovaným vplyvom si však bunky budujú akúsi respiračnú pamäť a dokážu bez kyslíka vydržať dlhšiu dobu. Je však potrebné si dať pozor na to, aby ste to s intervalmi bez kyslíka nepreháňali.

 

Kľúčovou, pri akomkoľvek dychovom cvičení, je pravidelnosť. Ak budete tieto rutiny pravidelne opakovať, zvýši sa aj kapacita vašich pľúc a zlepší sa respiračný obeh. Dlho na seba nenechá čakať ani lepší výkon v bazéne.

Zdieľať článok:
2017 © swim4fit | Created by high5.sk