Výhody plávania po pôrode – kedy s ním začať?

Už sme vám opísali, aké výhody má plávanie v tehotenstve. Vedeli ste však, že táto fyzická aktivita je ideálna aj pre ženy po pôrode? Nielenže im pomôže dať si do poriadku telo, keďže plávanie a rast svalov, resp. ich spevňovanie, idú ruka v ruke, ale zjemňuje napríklad aj depresívne syndrómy, ktoré sa u čerstvých mamičiek môžu vyskytnúť. Kedy je však bezpečne s ním začať? Odpoveď na túto otázku, ako aj opis spomínaných výhod, nájdete v tomto texte.

 

Kedy začať s plávaním po pôrode?

 

Aj keď niektoré mamičky by radšej do bazéna skočili hneď po pôrode, odborníci odporúčajú počkať zvyčajne aspoň štyri týždne. Po tomto čase je už riziko infekcie či iných problémov, v dôsledku zmien v rozmnožovacej sústave ženy, už minimálne.

 

Ak však cítite extrémnu únavu, bolesť, prípadne vo zvýšenej miere krvácate, určite s plávaním počkajte. Neváhajte s návštevou doktora a poraďte sa s ním, kedy je správny čas začať – konkrétne pre vás.

 

1. Chudnutie plávaním je efektívne

 

Plávanie, ako každá fyzická aktivita, pomáha spaľovať kalórie. Ak je takýto trend dlhodobý, dochádza, prirodzene, ku chudnutiu. Plávanie má však výhodu v tom, že ide o celotelový tréning, pri ktorom je spaľovanie kalórií mimoriadne efektívne. To ocení mnoho čerstvých mamičiek, najmä ak majú problém dostať sa na svoju predpôrodnú hmotnosť. Tým, že človek pri ňom prekonáva odpor vody, je vystavený vyššej záťaži. A tá je priamo úmerná vynaloženej energii a teda aj spaľovaniu kalórií. Chudnutie plávaním je, skrátka, efektívne.

 

2. Spevňuje brušné svaly

 

Nadviažme na to, čo sme spomenuli v predošlom bode. Plávanie je celotelový tréning a to znamená, že pri ňom zoceľujete aj svoje brušné svaly. Práve s touto partiou môže mať mnoho mamičiek po pôrode problém. Brušné svalstvo pracuje pri akomkoľvek plaveckom štýle a naše telesné jadro je pri plávaní spevnené. Odpor vody ho navyše pomáha prirodzene formovať. Pravidelný plavecký tréning teda vedie k spevneniu a zosilneniu brušných svalov. 

Okrem toho, ak dodržiavate správnu techniku plávania pŕs, zoceľujete tiež túto telesnú partiu.

 

3. Zvyšuje energetické zásoby

 

Mnoho mamičiek sa po pôrode cíti byť unavenými a to aj mesiace po ňom. Energetické zásoby sú vyčerpané, telo si prešlo radikálnymi zmenami a žiada si oddych. Plávanie je ideálnym spôsobom, ako sa pomaly vrátiť do normálu. Už pri pol hodine plávania,trikrát do týždňa, sa metabolizmus ženy natoľko rozbehne, že začne pociťovať zvýšené množstvo energie. Zlepšuje sa tiež zdravie srdca a kapacita pľúc, ktoré priamo vplývajú na fyzický výkon. Priamo úmerne s nimi rastie aj energia, ktorou čerstvá mamička ovplýva.

 

4. Poskytuje úľavu od stresu

 

Plávanie má preukázané pozitívne účinky na duševné zdravie. Hydroterapia pomáha navodzovať stav uvoľnenia, potláča vnútorné napätie a príznaky stresu. Práve ten je častým spoločným menovateľom čerstvých mamičiek. Starostlivosť o dieťa je jednou z najťažších úloh, ktorým môže žena počas svojho života čeliť. Stres a strach sú teda iba prirodzenými symptómami. To však neznamená, že im musíte nechať voľný priebeh. Skočte do bazéna a už po krátkodobom plávaní budete cítiť úľavu.

 

5. Zlepšuje kvalitu spánku

 

S predošlým bodom úzko súvisí aj tento. Čerstvé mamičky majú zvyčajne žalostne málo spánku a preto je akýkoľvek čas, kedy môžu zažmúriť oko, viac než vítaný. Čo však vtedy, keď sú v tejto oblasti problémy?

Odpoveďou je aj tu plávanie. Táto fyzická aktivita totiž pomáha spaľovať prebytočnú energiu, navodzovať stav duševného uvoľnenia a povzbudzuje tvorbu endorfínov. Všetky tieto faktory vedú k tomu, že v noci sa človeku lepšie zaspáva.

 

6. Zmierňuje príznaky popôrodnej depresie

 

Popôrodná depresia ja pomerne častým javom, ktorý postihuje zhruba každú desiatu ženu. Prejavuje sa poruchami nálady, problémami so spánkom a akousi stratou zmyslu života. Jedným z najúčinnejších a najodporúčanejších protiopatrení je fyzická aktivita.

Práve plávanie je perfektnou voľbou. Vzhľadom na to, že v sebe kĺbi množstvo rôznych výhod, predstavuje akýsi balíček riešení v jednom. Mamičky s popôrodnou depresiou by rozhodne nemali váhať a hneď, ako im to zdravotný stav umožní, by mali skočiť do bazéna.

Menu