Plávanie je športom, pri ktorom sa zapája takmer každá svalová partia. Ide teda o tréning pre celé telo, pre celý náš pohybový aparát. Okrem mnohých výhod to však so sebou nesie aj nejaké riziká. Ak sa zapája celé telo, prirodzene hrozia aj zranenia v rôznych oblastiach. Plávanie síce často býva považované za jeden z bezpečných športov, a vo väčšine prípadov to je aj oprávnené, avšak nie je úplne bez rizika.
Keďže plávanie je dynamickým športom, pri ktorom dochádza k naťahovaniu a záberu horných a dolných končatín, ale aj práci chrbta a bedier, práve tieto partie sú ohrozené najviac. To však neplatí, ak je poctivo dodržiavaná správna technika plávania.
Žiaľ, mnoho plavcov, predovšetkým samoukov, tieto princípy osvojené nemá. Práve u týchto jedincov často dochádza k zraneniam kolien, ramien, chrbta či bedier. Pod vedením skúseného trénera sa naučíte nielen správnu techniku plávania, ale aj to, ako sa vyvarovať takýchto problémov.
Jedným z najčastejších zranení plavcov je takzvané plavecké alebo zamrznuté rameno. Dochádza pri ňom k preťaženiu a poškodeniu ramenného kĺbu a okolitých tkanív, šliach a úponov. Rameno stráca svoju flexibilitu a aj pri miernom pohybe nasleduje bodavá bolesť.
Hneď za plaveckým ramenom nasleduje zranenie kolena, ktoré má opäť výstižný názov. Je to takzvané plavecké koleno, ktoré sa vyskytuje predovšetkým pri plávaní pŕs. Aj keď pri tomto štýle zaberá celý pohybový aparát, kolená sú v pomerne neprirodzenej pozícii. Príliš agresívne kopanie či nesprávna rotácia vyvíjajú tlak na vnútorné väzivo kolena a ľahko dôjde k jeho poškodeniu. Nasledujú bolestivé pocity nie len pri plávaní, ale aj pri chôdzi.
Za zmienku stoja určite aj bolesti krčnej chrbtice, ktoré sú najčastejšie spôsobené nesprávnou technikou plávania s hlavou nad vodou. Keďže v takom prípade hlava nie je v jednej línii s chrbticou, krčné svalstvo je pod tlakom. Nesprávna poloha hlavy však môže mať za následok aj poranenie dolnej časti chrbtice, keďže v dôsledku jej vychýlenia z línie sa prehýba celý chrbát.
Máme pre vás 5 tipov.